Ceea ce se preconiza de mult, s-a confirmat astăzi. Televiziunea Română a tărăgănat înscrierea la licitaţia pentru drepturile de difuzare a Campionatelor Mondiale de Fotbal din 2018 şi 2022 până când a fost prea târziu să se mai poată face ceva. Mascatăîn spatele unei neînţelegeri, această decizie are de fapt la bază dorinţa de a nu mai investi bani grei în aceste timpuri de criză.
După Revoluţie, toate turneele finale au fost la TVR, iar înainte de 89, dacă nu transmitea televiziunea publică, aşa cum s-a întîmplat de mai multe ori, nu avea cine altcineva să dea meciurile.
În urmă cu cîteva zile a apărut informaţia că Rodica Culcer ar fi anunţat cu întîrzierea data limită pînă la care Consiliul de Administraţie al TVR trebuia să-şi dea girul pentru participarea la licitaţiile pentru drepturile TV aferente turneelor finale din Rusia 2018, respectiv Qatar 2022. Anunţul fusese făcut în timp util, numai că votul dat astăzi în CA al TVR este NEGATIV.
Consiliul de Administraţie a votat împotriva participării alături de European Broadcasting Union (EBU) la licitaţiile pentru desemnarea acestor drepturi, anunţă Hotnews.
"Cei din CA care au votat împotriva acestei decizii să îşi asume public hotărîrea lor şi să explice oamenilor care plătesc taxa TV de ce nu au fost de acord", a spus pentru HotNews.ro seful Sportului TVR, Cosmin Cernat.
Pentru aprobarea participării la licitaţie era nevoie de 7 voturi şi deblocarea unei sume de 200.000 de euro ca avans, adică 2 la sută din suma finală, însă "pentru" au votat numai 6. Deşi au existat trei membri care au votat împotrivă, decizia a fost influenţată, de fapt, de cei patru care s-au abţinut.
Iată cum s-a votat:
- în favoarea participării la licitaţie: Alexandru Lazescu (presedinte-director general TVR), Paul Călin Botez, Lucia Hossu Longin, Cătălin Baba, Ada Meseşan, Nicoleta Nicolicea