După trofeul cucerit la dublu mixt la Australian Open, Horia Tecău a urcat pe locul opt în clasamentul ATP la dublu. Românul, câştigător în premieră al unui turneu de mare şlem, a dedicat succesul tatălui său, care îşi va serba ziua peste câteva zile.
Titlul cucerit la Australian Open în proba de dublu mixt, alături de americanca Bethanie Mattek-Sands, dar şi accederea în semifinale la dublu masculin, alături de suedezul Robert Lindstedt, l-au propulsat pe tenismanul român Horia Tecău între primii zece jucători ai lumii în ierarhia mondială de dublu. Constănţeanul, campion în premieră într-un turneu de mare şlem, a urcat cinci poziţii şi ocupă în această săptămână locul opt (5.030 de puncte), fiind cea mai bună clasare a sa din carieră. În clasamentul pe perechi, Tecău şi Robert Lindstedt se află pe locul 4, cu 810 puncte.
Horia Tecău a ajuns ieri după-amiază în România şi a fost primit în salonul oficial al Aeroportului „Henry Coandă“ de Ruxandra Dragomir, preşedinta Federaţiei Române de Tenis. Fosta tenismană i-a înmânat proaspătului câştigător de la Melbourne un trofeu de excelenţă.
După ce s-a scuzat că este obosit, deoarece nu a dormit 30 de ore, Horia a împărtăşit impresiile după competiţia de la Antipozi. „Sunt puţin obosit deoarece sunt nedormit de 30 de ore, dar sunt fericit că am avut parte de o primire călduroasă. Prin câştigarea acestui trofeu am readus România, după atâţia ani, pe lista câştigătoarelor turneelor de mare şlem. Am un început de an foarte bun, sunt entuziasmat, proba de dublu este cea care mă avantajează şi vreau să câştig cât mai multe titluri şi să ajung numărul 1 mondial. Dedic trofeul tatălul meu, care peste câteva zile va împlini 55 de ani“, a spus jucătorul de 27 de ani.
În ierarhia de simplu, singurul român prezent în top 100 rămâne Victor Hănescu, clasat în această săptămână pe locul 92, cu 825 de puncte. S