Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Gabon a câştigat grupa C de la Cupa Africii, după 1-0 cu Tunisia

Publicat in Antena 3, miercuri 1 februarie 2012 ·

Gabon, una dintre organizatoarele Cupei Africii din acest an, a încheiat grupa C pe primul loc, cu punctaj maxim, după ce a învins cu 1-0 naţionala Tunisiei.

Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Pierre-Emerick Aubameyang, în minutul 62, atacantul lui St. Etienne ajungând la a treia reuşită personală în turneu.

„Acesta a fost cel mai dificil meci de până acum. Am jucat împotriva unei echipe a Tunisiei foarte bună, care a dominat jocul de la început până la sfârşit. Însă, graţie atitudinii corecte şi a spiritului de luptă al jucătorilor, am reuşit să terminăm primii în grupă”, a declarat Gernot Rohr, antrenorul Gabonului.

„Am odihnit câţiva jucători care aveau deja cartonaşe galbene şi nu am vrut să riscăm pentru sferturile de finală. În orice caz, cei care au evoluat în acest meci au arătat multă calitate. Am jucat bine, dar, din păcate, nu am reuşit să câştigăm”, a spus Sami Trabelsi, tehnicianul tunisienilor, care au încheiat grupa pe locul 2.

În celălalt meci al grupei, Maroc a evitat ruşinea de a-şi încheia participarea la Cupa Africii fără a cuceri vreun punct, reuşind să se impună cu 1-0 în faţa Nigerului, printr-un gol înscris cu 11 minute înainte de final de Belhanda.

Gabon, una dintre organizatoarele Cupei Africii din acest an, a încheiat grupa C pe primul loc, cu punctaj maxim, după ce a învins cu 1-0 naţionala Tunisiei.

Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Pierre-Emerick Aubameyang, în minutul 62, atacantul lui St. Etienne ajungând la a treia reuşită personală în turneu.

„Acesta a fost cel mai dificil meci de până acum. Am jucat împotriva unei echipe a Tunisiei foarte bună, care a dominat jocul de la început până la sfârşit. Însă, graţie atitudinii corecte şi a spiritului de luptă al jucătorilor, am reuşit să terminăm primii în grupă”, a declarat Gernot Rohr, antre

Articolul in Antena 3 >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Volodimir Zelenski, umil după întreruperea aprovizionării cu arme: „Suntem gata să lucrăm sub conducerea puternică a președintelui Trump”

Adevarul acum 2 ore
Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat, marţi, că este pregătit se semneze acordul privind mineralele rare şi că este gata să coopereze sub „conducerea puternică” a lui Donald Trump, după ce acesta a oprit, luni seară, transporturile m

Senatorul republican Lindsey Graham comentează pozitiv postarea lui Zelenski: „Urmează zile mai bune” pentru Ucraina, crede el. Vineri, sugerase că Zelenski trebuie „să se schimbe sau să plece”

News.ro acum o ora
Senatorul republican Lindsey Graham a scris pe X că „urmează zile mai bune” pentru Ucraina, postând şi un emoji cu degetul mare în sus, ca răspuns la postarea preşedintelui Volodimir Zelenski în care şi-a afirmat disponibilitatea de a semna acordul

Trudeau spune că taxele impuse de Trump Canadei sunt „ceva foarte prostesc”

BusinessMagazin acum o ora
Într-un discurs adresat canadienilor, premierul Justin Trudeau s-a adresat direct lui Donald Trump şi a spus că decizia sa de a impune taxe unuia dintre principalii parteneri comerciali ai Statelor Unite este „un lucru foarte prostesc”.

"Semnal de alarmă pentru statul român". Reacția lui Nicușor Dan după ce Serviciile Moscovei au sărit în apărarea lui Călin Georgescu

Ziare.com acum 3 ore
Nicuşor Dan, primarul Capitalei și candidat independent în alegerile prezidenţiale, a afirmat marţi, 4 martie, că ultimele declaraţii ale Serviciului rus de Informaţii Externe reprezintă ”primul act public oficial prin care Rusia intervine în spriji

"Votul pentru Georgescu, o batjocură la adresa celor care au murit în 1989". Atac dur al lui Burduja după ce candidatul suveranist a declarat că vrea România afară din UE și NATO

Ziare.com acum 3 ore
Sebastian Burduja, ministrul Energiei, l-a atacat marţi, 4 martie, într-o postare pe pagina personală de Facebook pe candidatul independent la alegerile prezidenţiale din noiembrie 2024, Călin Georgescu. Burduja a spus despre Georgescu că nu mai las

Rucsacul unui alpinist argentinian decedat în urmă cu 40 de ani, recuperat din gheţuri de fiicele sale

G4Media acum 17 minute
Fiicele unui alpinist argentinian decedat în urmă cu 40 de ani pe versanţii unui vulcan au reuşit să-i recupereze rucsacul, până acum prizonier al gheţii, şi role de film Super 8 care le-au permis să afle mai multe despre ultimele clipe din viaţa ta

Reuters: SUA și Ucraina semnează acordul privind mineralele peste câteva ore

Adevarul acum 6 minute
Ucraina și SUA se pregătesc să semneze marți, 4 martie, acordul privind mineralele, potrivit surselor Reuters.

Nicuşor Dan și Elena Lasconi, reacții după declarațiile Rusiei în favoarea lui Călin Georgescu: „Un semnal de alarmă pentru statul român” / „Moscova a ajuns să îl susţină pe faţă”

HotNews acum 2 ore
Comunicatul transmis marţi de Serviciul de Informaţii Externe al Rusiei reprezintă primul act public oficial prin care Moscova intervine în sprijinul unui candidat în alegerile prezidenţiale din România şi „un semnal de alarmă extrem de important pe

Călin Georgescu își depune vineri candidatura pentru alegerile prezidențiale

HotNews acum 5 ore
Candidatul independent Călin Georgescu, susținut de partidele parlamentare AUR și POT, își va depune candidatura pentru alegerile prezidențiale mai vineri, 7 martie, la ora 16:00, la Biroul Electoral Central (BEC). Georgescu era așteptat să își depu

Călin Georgescu a pierdut la Tribunalul UE, unde a cerut instanţei să oblige Guvernul la reluarea turului doi

News.ro acum 3 ore
Călin Georgescu a pierdut procesul la Tribunalul UE, care i-a respins acţiunea prin care a cerut reluarea turului doi al alegerilor prezidenţiale, anunţă G4Media. Tribunalul i-a respins acţiunea şi nu s-a pronunţat pe cerere, iar în ordonanţa de res

Vremea

București
acum

mar.

2°/11°
mie.

4°/14°
joi

5°/16°
vin.

7°/17°
Iasi
acum

mar.

1°/12°
mie.

4°/16°
joi

6°/18°
vin.

7°/18°
Constanta
acum

mar.

1°/9°
mie.

4°/13°
joi

6°/14°
vin.

7°/11°
Cluj-Napoca
acum

mar.

0°/10°
mie.

2°/13°
joi

3°/16°
vin.

5°/16°
Timisoara
acum

mar.

2°/12°
mie.

4°/15°
joi

5°/17°
vin.

7°/18°