Cu pretextul întâlnirii de astăzi a cabinetelor francez şi german la Paris, Merkel va da un nou semnal că se va implica în realegerea lui Sarkozy. Berlinul se teme că alegerea socialistului François Hollande ar putea să-i submineze strategia de salvare a euro.
S-a vorbit foarte mult despre relaţia personală dintre Angela Merkel şi Nicolas Sarkozy, despre două personalităţi foarte diferite, dar sortite să meargă în tandem pe scena europeană. „Cuplul franco-german" a avut tot felul de dispute de-a lungul timpului dar acum pare mai unit ca niciodată, pe fondul acutizării crizei datoriilor şi a dificultăţilor pe care le întâmpină liderul francez pe drumul spre realegere.
După aprobarea Pactului fiscal, propus de Germania şi susţinut de Franţa, Merkel şi-a exprimat deschis aprecierea pentru partenerul francez şi afinitatea faţă de Sarkozy, observă revista germană Spiegel. „Vederile mele politice sunt bine cunoscute. Nicolas Sarkozy m-a susţinut în timpul campaniei mele pentru realegere. Iar eu voi face la fel acum", a declarat Merkel.
Jurnaliştii germani scriu că declaraţiile acesteia marchează o ruptură faţă de tradiţia unei anumite rezerve a cancelarilor germani faţă de alegerile democratice din alte state. La fel de neobişnuit, Sarkozy o va prezenta electoratului francez pe partenera germană şi Germania ca un exemplu de bună gestiune în vreme de criză care trebuie replicat. El va include în mesajul său multe elemente caracteristice modelului german: plafonul datoriei publice prevăzut în Constituţie, reformele sociale, productivitatea germană.
În tabăra lui Merkel se încearcă acreditarea ideii că „faptul că Merkel face campanie pentru Sarkozy este un semn de integrare europeană", după cum spune deputatul CDU Ruprecht Polenz. În realitate, alianţa dintre cei doi este mult mai pragmatică şi ţine de îngrijorarea lui Merkel că o victorie a socialistul