La sfârşitul săptămânii trecute, în cinci locaţii din Braşov, Săcele şi Tărlungeni, au avut loc meciurile ediţiei a treia a „Braşov Indoor Cup”. Competiţia organizată de „eNJoy sports” şi ACS Tâmpa a adunat la start 47 de echipe din toată ţara, plus o invitată de peste Prut, Zimbrul Chişinău. Dacă natura nu s-ar fi dezlănţuit, la turneu erau aşteptate peste 50 de echipe, aşa însă unele oraşe nu au putut fi părăsite datorită riscului de înzăpezire. Oricum şi în aceste condiţii, competiţia a fost una de succes, delegaţiile prezente fiind încântate de cele trei zile petrecute la noi şi mulţumite de valoarea ridicată a competitoarelor.
„Invitatele” şi-au tras partea leului
La capătul a trei zile de întreceri, ultima zi au fost desemnate laureatele la cele două categorii de vârstă, copii născuţi în 2001 şi respectiv, 2002. Din păcate, Braşovul nu a avut nici o câştigătoare, frumoasele trofee oferite de organizatori părăsind oraşul nostru. La 2001, finala a fost disputată de Pro Sport Focşani şi Universitatea Cluj. Un meci fără istoric în care ardelenii s-au impus clar, 3-0, prin golurile marcate de Mihai Forna, Radu Pacol şi Paul Nistor. Cealaltă categorie de vârstă, 2002, a adus faţă în faţă în finală copii de la „Mircea Eliade” Bucureşti contra celor de la Petrolul Ploieşti. Continuând parcursul bun, jucătorii antrenaţi de Daniel Chilom, fiul gazetarului sportiv Ioan Chilom, s-au impus relativ uşor, 2-0, reuşitele purtând semnătura aceluiaşi jucător, Eugen Bulai.
FC Benţa, un „argint” şi un „bronz” la Indoor Cup
Braşovul nu a obţinut vreun titlu, însă a avut reprezentantele ei pe podium. FC Benţa este şcoala de fotbal deţinută de Vasilică Benţa, fost jucător la juniorii şi „tineretul” lui FCM Braşov, a nu se confunda cu Vasile Benţa, mult mai celebrul fotbalist al „stegarilor”. Aşadar FC Benţa a obţinut un loc 2 la „U 11”, după ce a