Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Vis olimpic în noaptea din vestiar » Alexandru Marin locuieşte de doi ani în sala de antrenament

Publicat in Gazeta Sporturilor, miercuri 8 februarie 2012 ·

Povestea sportivului de 20 de ani, publicată de Gazetă anul trecut, a trezit compasiune şi promisiuni, dar singurul ajutor financiar a venit de la subprefectul Iaşiului, fostul rugbyst Bogdan Şaramet. Marin aşteaptă nominalizarea FR de Box pentru turneul de calificare la JO, care se va desfăşura la Istanbul între 13 şi 22 aprilie, precum şi resursele materiale pentru participare.

Fraţii Alexandru şi Tudor Marin, doi tineri boxeri de talent, dorm în sala de antrenament de la CFR-CSS Iaşi şi mănîncă pe unde apucă. Acesta e rezumatul trist al poveştii celor doi sportivi, care în 2011 a indignat şi atît. Între timp, situaţia a rămas aceeaşi: Bogdan Şaramet îi acordă lui Alex o sumă lunară de bani cu care să supravieţuiască, dar nopţile reci, pe patul improvizat de lîngă ring, nu mai pot produce prea multă vreme performanţă.

A spulberat un olimpic, dar moare de foame: "Ne aşteptam să o ia razna"

Alex Marin a terminat pe 2 la Cupa României anul trecut şi pe 3 la Campionatele Naţionale de box amatori. În condiţiile în care trăieşte, rezultatele capătă o altă însemnătate. "Noi ne-am aşteptat să clacheze sau să renunţe la sport, să o apuce pe alte căi. Disperarea te poate duce la multe, dar uite cîtă ambiţie a avut să-şi valorifice talentul în continuare!", povesteşte Nicu Brînzei, antrenorul lui Alex.

Deşi prezenţa la Olimpiada de la Londra e greu de imaginat în această situaţie, visul rămîne în picioare: la categoria lui Marin, 56 de kilograme, locul e liber în dreptul României. În aprilie se va desfăşura turneul de calificare de la Istanbul, numai că şi pînă în Turcia e greu de ajuns, darămite la Londra: "Eu sper, dar depinde de federaţie să mă nominalizeze, şi apoi de cît va costa această deplasare", mărturiseşte Marin, cu speranţă. Din partea sportivului, semne bune încă vin: în noiembrie, la un turneu disputat la Arad, Marin l-a

Articolul in Gazeta Sporturilor >>

Citeste si top 10 stiri de azi

SuperLiga: Dinamo, doar remiză cu FC Botoșani. Un gol al „câinilor” a fost anulat

HotNews acum o ora
Dinamo Bucureești și FC Botoșani au terminat la egalitate, scor 0-0, meciul disputat luni, pe stadionul „Arcul de Triumf”, în etapa a doua din SuperLiga. Dinamo – FC Botoșani 0-0 Toate ocaziile din prima repriză le-au aparținut „câiniilor”: Musi (‘5

Emisiunile zilei marţi, 22 iulie 2025

Ziarul Financiar acum o ora
Pentru alte știri, analize, articole și informații din business în timp real urmărește Ziarul Financiar pe WhatsApp Channels

Programul SGR-RetuRO se va extinde. Ministrul Mediului a anunțat noile ambalaje care vor intra pe listă

Adevarul acum o ora
Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, a anunțat că analizează extinderea Sistemului de Garanție-Returnare (SGR) și la alte tipuri de ambalaje, precum borcanele sau cartoanele de lapte.

Video A murit actorul Malcolm-Jamal Warner, Theo din „The Cosby Show”. S-a înecat în timp ce se afla în vacanță în Costa Rica

Adevarul acum 50 minute
Malcolm-Jamal Warner, actorul cunoscut mai ales pentru rolul Theo Huxtable din serialul The Cosby Show, a murit. Warner, care avea 54 de ani, s-a înecat duminică, în timp ce se afla în vacanță în Costa Rica.

Percheziții pe scară largă în rândul agenției anticorupție din Ucraina. SBU vânează „cârtițe” ale Rusiei

HotNews acum 43 minute
Serviciile de securitate ucrainene au arestat luni mai mulți oficiali din principala agenție anticorupție a țării și au efectuat zeci de percheziții, într-o acțiune pe care instituția vizată o consideră exagerată și care, potrivit acesteia, i-a bloc

Ilie Bolojan spune că doar 35% dintre proiectele programului Anghel Saligny ar urma să continue: „Am cheltuit mai mult decât ne-am angajat”

Adevarul acum 3 ore
Premierul Ilie Bolojan a explicat că doar 35% dintre proiectele pe Anghel Saligny ar urma să continue în acest an. Autoritățile și constructorii au fost anunțați să-și pună lucrările în siguranță.

Ilie Bolojan: „Cât timp voi fi premierul României, voi căuta nu să creez FALII în COALIȚIE”

Gandul acum 2 ore
Premierul Ilie Bolojan este ferm convins că actuala Colaliție nu este una de conjunctură și va trece testul politic, inclusiv pe pachetul doi posibil asumat. Pe timpul mandatului său, Premierul promite să nu creeze noi falii între PNL și PSD, în spe

Nicușor Dan, despre interferențele Rusiei: „NATO, UE şi Marea Britanie confirmă. Statul român trebuie să vină cu noi probe”

HotNews acum 6 ore
Președintele Nicușor Dan a transmis luni un mesaj în care afirmă că NATO, Uniunea Europeană și guvernul britanic au confirmat, prin declarații oficiale, că Rusia a desfășurat acțiuni de dezinformare și manipulare, precum și agresiuni ciberbetice în

Datoria publică a României a depăşit pragul psihologic de 1.000 de miliarde de lei

Ziarul Financiar acum 48 minute
♦ În doar primele patru luni din an, datoria publică a depăşit pragul psihologic de 1.000 mld. lei. Datoria publică a sărit, în aprilie, de 1.000 mld. lei, potrivit datelor Finanţelor publicate ieri. Nu este de mirare. Deficitul bugetar, care a atin

Ghinion teribil pentru CFR Cluj » Cine e posibila adversară din turul 3: traseu infernal în Europa League

Gazeta Sporturilor acum 9 ore
Dacă trece de Lugano în turul 2 preliminar Europa League, în al treilea tur. Portughezii sunt mari favoriți împotriva bulgarilor.

Vremea

București
acum

27°
mar.

22°/41°
mie.

23°/37°
joi

21°/39°
vin.

23°/42°
Iasi
acum

24°
mar.

21°/37°
mie.

18°/33°
joi

20°/34°
vin.

19°/36°
Constanta
acum

24°
mar.

22°/34°
mie.

23°/26°
joi

24°/28°
vin.

23°/29°
Cluj-Napoca
acum

23°
mar.

20°/31°
mie.

18°/31°
joi

19°/33°
vin.

18°/34°
Timisoara
acum

25°
mar.

17°/33°
mie.

21°/35°
joi

22°/39°
vin.

22°/38°