Foto: Karina Knapek / Jurnalul National / Intact Images 1. Lichidarea CNH
FMI a solicitat Guvernului să înceapă, până la sfârşitul lunii septembrie, procedurile de lichidare a Companiei Naţionale a Huilei (CNH), după ce activele neviabile vor fi separate de cele considerate valoroase, relevă scrisoarea de intenţie convenită în urma misiunii din ianuarie-februarie.
Scrisoarea mai prevede că minele viabile vor fi "oferite printr-un proces de licitaţie" deschis şi transparent.
2. Renegocierea contractelor Hidroelectrica, până la 15 februarie
FMI a cerut Guvernului să anuleze „în limitele legii” contractele stabilite prin negocieri bilaterale şi care nu pot fi renegociate.
Printre companiile care au contracte directe de cumpărare a electricităţii de la Hidroelectrica se numără producătorul de aluminiu Alro Slatina, cel mai are consumator de energie din ţară, Energy Holding, Alpiq RomEnergie, Alpiq Romindustries (fosta Buzzman Industries).
În ultimele zile ale anului trecut, surse din companie au declarat agenţiei MEDIAFAX că Hidroelectrica a reziliat doar trei contracte directe de vânzare a energiei, cu SNLO, Salrom şi CLMB Patinoar Braşov, iar compania Luxten Lightning a renunţat la acord "din motive de imagine". SNLO, Salrom şi CLMB Patinoar Braşov cumpărau cantităţi mici de energie, la preţuri printre cele mai ridicate practicate de Hidroelctrica la contractele bilaterale. Chiar şi aşa, preţurile sunt de aproape două ori mai mici comparativ cu tarifele obţinute pe bursa OPCOM.
FMI estimează că înţelegerile bilaterale provoacă numai la Hidroelectrica pierderi de 175-275 milioane euro în fiecare an.
3. Restituirea de către Tarom a ultimului avion Boeing 737-800 închiriat
Alternativa ar fi negocierea unei chirii mai mici „la nivelul pieţei”. FMI a mai solicitat ca Tarom să aplice un program de reducere a che