Andreea Paul, consilier al primului-ministru, a explicat că a renunțat la funcția de ministru al Economiei din pricina unei \"campanii mediatice\" împotriva sa și pentru că mandatul prea scurt al noului guvern nu se potrivea cu profilul ei. Sursa: VLAD STĂNESCU
Andreea Paul a declarat, la emisiunea "Aktualitatea B1" difuzată de B1 TV, că decizia i-a aparţinut în totalitate, deși a discutat despre ea cu fostul și cu actualul premier. "Într-o discuţie cu fostul şi actualul premier am luat această decizie. Decizia mi-a aparţinut, dar discuţia a fost luată în trei. Nu merita să arunc gratuit asupra acestui nou Guvern o problemă mediatică pe care o aveam eu", a explicat ea, conform b1.ro.
"Am avut două motive bine întemeiate", a mai declarat aceasta. "Primul ţinea de riscul de a arunca gratuit asupra Guvernului o campanie mediatică orientată virulent la adresa mea. Al doilea argument a ţinut de faptul că sunt un om de strategie, acţiunile pe termen lung unde rezultatele se văd în viitor, iar acest Guvern are un mandat destul de scurt, iar eu nu prea sunt un om de imagistică", a mai spus Andreea Paul.
Andreea Paul a fost nominalizată pentru portofoliul Economiei în noul guvern, dar, în aceeași zi, a anunțat că nu îl acceptă. În perioada respectivă au existat articole care menționau incompatibilitatea dintre viitoarea ei calitate de ministru și anumite pachete de acțiuni deținute de aceasta sau de familia ei la companii care ar fi urmat să-i fie în subordine. În plus, tot în acea perioadă a apărut un comunicat al ANI care anunța că mama Andreei Paul este cercetată pentru conflict de interese.
"Am acțiuni la companii tranzacționate pe bursă, dar nu există risc de incompatibilitate. Și dacă ar fi existat vreunul, orice ministru are la dispoziție 15 zile să-și rezolve aceste probleme. Ai obligația să îți îngheți portofoliul de acțiuni, să nu mai