Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Sindicatele de la metrou ameninţă cu greva!

Publicat in Adevarul, joi 16 februarie 2012 ·

O hotărâre de guvern riscă sa arunce în haos transportul în Bucureşti! Sindicaliştii consideră actul “un pericol de moarte”.

Preşedintele Uniunii Sindicatelor Libere Metrou (USLM), Ion Rădoi, într-o conferinţă de presă, că există un proiect de hotărâre de Guvern care urmează să fie luat în discuţie într-o şedinţă viitoare a Executivului. Acest proiect de hotărâre prevede externalizarea telecomunicaţiilor din unităţile aflate sub autoritatea, subordinea şi coordonarea Ministerului Transporturilor şi Infrastructurii (MTI). "Dacă s-ar aplica o astfel de hotărâre ar însemna preluarea telecomunicaţiilor din Ministerul Transporturilor, adică fibra optică şi alte echipamente de supraveghere şi de siguranţă a circulaţiei, care asigură funcţionalitatea trenului şi supravegherea lui în permanenţă. Dacă aceste echipamente nu mai sunt ale metroului şi nu mai sunt nici cei 290 de specialişti există pericolul de deraiere a trenului, căci aşa se întâmplă când nu există supraveghere, pericolul de nefuncţionalitate a macazurilor, a semnalului. În orele de vârf transportăm două mii de oameni într-o garnitură, iar pe zi, un milion de călători", a spus Rădoi.

"Ajungem şi la grevă!"

Acesta susţine că în nici o ţară serviciul nu este externalizat. "De peste 30 de ani de când ne ocupăm de aceste servicii nu a murit niciun călător. Dacă privatizăm siguranţa circulaţiei suntem unici în lume. Nu ştiu dacă veţi mai avea curajul să mergeţi cu metrou", a afirmat Rădoi.

Potrivit liderului sindical, Marea Britanie a încercat timp de un an şi jumătate să privatizeze infrastructura feroviară, dar după ce au murit sute de oameni s-a renunţat la acest lucru.

Justificarea autorilor acestui proiect este că aşa prevede FMI, iar tarifele vor fi impuse fără drept de negociere, a subliniat Ion Rădoi.

Sindicaliştii sunt hotărâţi să recurgă la mişcări de stradă, mitinguri şi ch

Articolul in Adevarul >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Reacția lui Nicuşor Dan, după ce USR i-a retras sprijinul Elenei Lasconi. „Eu cred că a fost o decizie corectă”. / „Nu am avut nicio legătură”

Gandul acum 8 ore
Candidatul independent la prezidențiale Nicuşor Dan a declarat vineri, după ce USR a decis să îi retragă sprijinul Elenei Lasconi, că el crede că a fost o decizie corectă. El a a precizat că nu a avut nicio legătură cu această decizie, însă, evident

Iaşi: O femeie a murit şi doi bărbaţi au fost răniţi după ce o maşină a fost lovită de un tren, la Podu Iloaiei

News.ro acum 6 ore
O femeie a murit şi doi bărbaţi au fost răniţi, vineri seară, după ce autoturismul în care se aflau a fost lovit de un tren, în oraşul Podu Iloaiei din judeţul Iaşi. Conform ISU, în tren se aflau 11 pasageri care nu au avut nevoie de îngrijiri medic

Open AI îl dă în judecată pe Elon Musk pentru „tactici de rea-credință”

Adevarul acum 7 ore
OpenAI a intentat un proces împotriva cofondatorului Elon Musk, acuzându-l că încearcă să blocheze dezvoltarea companiei pentru a câștiga control asupra celor mai avansate tehnologii AI.

Video Cel puţin trei morţi, după ce un avion de mici dimensiuni s-a prăbuşit peste o mașină în Florida

Adevarul acum 9 ore
Trei persoane au murit vineri în urma prăbuşirii unui avion de mici dimensiuni de tip Cessna 310R în apropierea aeroportului de la Boca Raton, în Florida, la scurt timp după ce a decolat de pe acest aeroport.

Estonia a confiscat un petrolier rusesc în Marea Baltică. Ambarcațiunea face parte din flota fantomă a Moscovei

Adevarul acum 9 ore
Autoritățile estoniene au reținut și urcat la bordul unei nave aflate în Marea Baltică, care aparține flotei-fantomă a Rusiei, a anunțat vineri, 11 aprilie, ministrul estonian al economiei și infrastructurii, Kristen Michal.

AEP lansează campania „Informează-te corect şi doar din surse oficiale”, în contextul ameninţărilor legate de răspândirea de conţinut fals şi manipulator în mediul online, şi având în vedere campania pentru alegerile prezidenţiale

News.ro acum 13 ore
AEP lansează campania „Informează-te corect şi doar din surse oficiale”, în contextul ameninţărilor actuale la adresa integrităţii proceselor electorale democratice, cauzate de răspândirea de conţinut fals şi manipulator în mediul online, şi având î

Zelenski le cere aliaților occidentali încă zece sisteme Patriot: „Lumea liberă le are”

HotNews acum 10 ore
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski le-a cerut vineri aliaților occidentali să furnizeze urgent sisteme suplimentare de apărare antiaeriană, subliniind că Ucraina are nevoie de încă zece baterii Patriot pentru a face față amenințărilor ruse. A

Ioana Tufaru, fiica Andei Călugăreanu, este însărcinată la 48 de ani. Cum a aflat vestea cea mare. „Mi-e teamă că nu pot să duc sarcina până la capăt”

Libertatea acum o ora
Ioana Tufaru este însărcinată la 48 de ani, iar vestea a fost dată de aceasta în urmă cu puțin timp. Fiica Andei Călugăreanu a vorbit deschis despre sarcina neașteptată, precizând că se teme că nu o va putea duce până la capăt din cauza problemelor

Şapte noi discipline opţionale școlare au fost incluse în oferta naţională

Adevarul acum 7 ore
Şapte noi discipline opţionale au fost incluse în oferta naţională de studiu, potrivit unui ordin al ministrului Educaţiei şi Cercetării, publicat în Monitorul Oficial.

MAE, atenţionare de călătorie pentru sâmbătă, în Republica Serbia - miting de amploare în Belgrad şi în alte oraşe mari

News.ro acum 12 ore
Ministerul Afacerilor Externe (MAE) informează cetăţenii români care se află, tranzitează sau intenţionează să călătorească spre sau dinspre Republica Serbia pe cale rutieră că în ziua de sâmbătă, 12 aprilie 2025, în Belgrad, capitala ţării, este pr

Vremea

București
acum

sâm.

4°/12°
dum.

7°/15°
lun.

7°/17°
mar.

6°/16°
Iasi
acum

sâm.

0°/9°
dum.

4°/16°
lun.

5°/17°
mar.

6°/18°
Constanta
acum

sâm.

2°/13°
dum.

5°/10°
lun.

6°/10°
mar.

6°/11°
Cluj-Napoca
acum

sâm.

3°/12°
dum.

3°/16°
lun.

7°/18°
mar.

8°/10°
Timisoara
acum

sâm.

4°/16°
dum.

4°/19°
lun.

11°/19°
mar.

11°/13°