Compania Lufthansa, împreună cu partenerii Austrian Airlines şi Swiss, au transportat anul trecut 1,1 milioane de pasageri din şi către România, în creştere cu 15% faţă de anul 2010, au declarat, ieri, reprezentanţii companiei aeriene.
Cei mai mulţi pasageri, în jur de 680.000, au fost transportaţi de Lufthansa, ceea ce reprezintă o creştere de 20% a numărului de pasageri transportaţi pentru Lufthansa.
"Suntem foarte bucuroşi să vedem o creştere atât de importantă pe piaţa din România. O creştere a numărului de pasageri de peste 20 de procente înseamnă că am absorbit capacitatea suplimentată în 2011, ceea ce a dus la un grad de încărcare mai mare şi profitabilitate mai bună", a declarat Ofer Kisch, manager general Europa Centrală şi de Est al Lufthansa.
La rândul său, directorul de vânzări pentru România şi Republica Moldova al Lufthansa, Patrick Artiel, a declarat, în cadrul unei conferinţe de presă de ieri, că, "datorită creşterii evidente peste nivelul pieţei, am reuşit să obţinem o cotă de piaţă mai mare şi să majorăm gradul de ocupare". El nu a precizat, însă, cota de piaţă şi gradul de ocupare a aeronavelor.
Artiel a preluat funcţia de director de vânzări pentru România şi Republica Moldova la începutul anului de la Stefan Versemann, numit director general pentru Azerbaidjan şi Turkmenistan. Artiel a spus că 20% din biletele de avion ale companiei vândute în România sunt achiziţionate în mediul online.
Începând cu luna iunie, Lufthansa va oferi patru zboruri săptămânale directe de la Bucureşti la noul aeroport din Berlin, iar din 25 martie compania va dubla zborurile München - Sibiu la o frecvenţă de două zboruri pe săptămână.
Totodată, compania Swiss Airlines va avea din 25 martie două zboruri zilnice pe relaţia Bucureşti - Zürich.
Grupul Lufthansa operează destinaţii în 82 de ţări, este format din operatorii Lufthansa,