\"Briliantul\" este sigur că Gheorghe Hagi nu mai are nicio şansă de a-şi păstra recordul de goluri. Sursa: VLAD STĂNESCU
Naţionala de fotbal a României întâlneşte astăzi, într-un meci amical, puternica reprezentativă a Uruguayului, dublă campioană mondială şi câştigătoarea ultimei ediţii a Copei America.
Partida va avea loc pe "Naţional Arena", de la ora 20.30 (în direct la Antena 1 şi la GSP TV), dar şi "live" pe evz.ro. De-a lungul timpului, tricolorii i-au mai întâlnit de patru ori pe "celeşti". Primul meci s-a disputat la Campionatul Mondial din 1930 şi a fost câştigat de uruguayeni cu 4-0. Următoarele trei dispute au avut caracter amical. România a cîştigat o dată, pe teren propriu, în 1966 (1-0), a remizat în deplasare, în 1967 (scor 1-1) şi a pierdut în 2006, la Los Angeles (scor 0-2).
Înaintea confruntării de azi a revenit în prim-plan Adrian Mutu.
Atacantul are un nou prilej de a doborî recordul de goluri la naţională deţinut de Gheorghe Hagi. "Regele" a punctat de 35 de ori, iar "Briliantul" - de 34 de ori. "Oricum o să-l depăşesc. În meciul ăsta sau în altul, o să-l depăşesc. Este pentru mine o realizare de moment. În 5 sau 10 ani, o să mă depăşească şi pe mine altul", a declarat "Briliantul", la GSP TV.
Discuţie "grea" cu Piţurcă
Înaintea începerii preliminariilor, atacantul de 33 de ani al Cesenei, ultima clasată în Serie A, este conştient că are şanse mici să prindă primul lui Mondial: "Sunt la o vârstă destul de înaintată şi cred că este ultimul meu tren. Am avut o discuţie foarte serioasă cu domnul Piţurcă, am o altă vârstă, o altă greutate în echipă. Voi încerca să ajut".
La naţională, Mutu a marcat 34 de goluri în 71 de meciuri. Hagi are
raportul 35/125
REÎNTÂLNIRE
Oscar Tabarez dă iarăşi ochii cu Victor Piţurcă
Oscar Wash