Anton Ionel a jucat poker cu oameni de calibru din România. Este cunoscut ca fiind unul dintre cei mai buni jucători de poker, încasând în 2011 două milioane de dolari.
Anton, în vârstă de 44 de ani, trăieşte în Bucureşti, a terminat Facultatea de Tehnologia Construcţiilor de Maşini (TCM). Anul trecut, el a reuşit să se claseze pe locul 3 din 1.600 de jucători la turneul din Bahamas. Această poziţie i-a adus în cont 1.350.000 de dolari.
"La acest turneu am jucat peste 12 ore zilnic, timp de şase zile. Interesant e faptul că m-am calificat cu doar 33 de dolari, în condiţiile în care intrarea la joc era de 10.000 de dolari", a declarat bărbatul pentru EVZ
«Nu e un simplu joc de noroc»
Anton Ionel susţine că pokerul nu este un simplu joc de noroc, spunând că atunci participă la un joc face multe calcule matematice.
"Din experienţa mea de până acum, pot spune că norocul la poker în sistemul Texas Holdem are o proporţie de maximum 10%. Restul de 90% e bazat pe matematică, psihologie şi disciplină. Cine se bazează mai mult pe noroc n-o să facă niciodată performanţă în acest joc, n-o să aibă realizări".
Anton Ionel mai spune că a jucat cu oameni importanţi din lumea fotbalului românesc, dar şi cu nume sonore din străinătate
"Am încercat să-l învăţ poker şi pe Gigi Becali, dar n-a vrut să înveţe. Cred că e prea greu pentru el". Dintre vedetele internaţionale, românul a jucat poker cu Daniel Negreanu, numărul 3 în lume, şi cu patronul echipei de baschet Los Angeles Lakers, Jerry Buss.