Mesajul a fost trimis. Multumesc!

James Murdoch a demisionat de la conducerea News International

Publicat in Ziare.com, joi 1 martie 2012 ·

Fiul magnatului american Rupert Murdoch, James, a demisionat de la conducerea News International, diviza News Corporation, pe care omul de afaceri o are in Marea Britanie, in conditiile in care tot mai multi angajati ai acestei publicatii sunt acuzati de practici abuzive.

"James Murdoch a renuntat la postul de presedinte executiv al News International si se va concentra pe extinderea internationala a activitatilor posturilor de televiziune ale grupului", se arata intr-un comunicat al companiei, citat de The Guardian.

Desi motivul oficial al demisiei sale a fost mutarea sediului News International la New York, unii analisti sunt de parere ca James Murdoch vrea sa-l inlocuiasca pe tatal sau, Rupert Murdoch, la conducerea trustului News Corporation.

James Murdoch a fost deseori criticat pe fondul practicilor abuzive pe care jurnalistii si sefii de la News International le-au folosit, precum interceptarile ilegale de telefoane sau mita data unor reprezentanti ai Politiei in schimbul unor informatii.

Scandalul s-a soldat cu mai multe arestari, iar anul trecut a dus la inchiderea saptamanalului News of the World, inlocuit, de luna aceasta, cu o editie duminicala a tabloidului The Sun, The Sun on Sunday.

Fiul magnatului american Rupert Murdoch, James, a demisionat de la conducerea News International, diviza News Corporation, pe care omul de afaceri o are in Marea Britanie, in conditiile in care tot mai multi angajati ai acestei publicatii sunt acuzati de practici abuzive.

"James Murdoch a renuntat la postul de presedinte executiv al News International si se va concentra pe extinderea internationala a activitatilor posturilor de televiziune ale grupului", se arata intr-un comunicat al companiei, citat de The Guardian.

Desi motivul oficial al demisiei sale a fost mutarea sediului News In

Articolul in Ziare.com >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Donald Trump anunță tarife de 30% pentru UE și avertizează împotriva unei riposte, aruncând în aer luni de negocieri

HotNews acum o ora
Președintele SUA, Donald Trump, a anunțat într-o scrisoare postată sâmbătă pe rețelele sociale că va impune o taxă vamală de 30% pentru bunurile din Uniunea Europeană, punând capăt lunilor de negocieri atente și afectând și mai tare una dintre cele

Ilie Bolojan, ales președinte al PNL. Cine sunt prim-vicepreședinții (VIDEO)

Ziua Constanta acum 35 minute
Congresul extraordinar al PNL l-a votat, sâmbătă, pe Ilie Bolojan în funcția de președinte al partidului. Bolojan a fost singurul candidat la funcția de președinte al PNL. În funcțiile de prim-vicepreședinți au fost aleși Cătălin Predoiu, Adrian Veș

UPDATE - Donald Trump anunţă tarife vamale de 30% pentru UE, faţă de 10% în prezent: „Am decis să mergem mai departe” / Reacţia Comisiei Europene

News.ro acum o ora
Donald Trump a anunţat tarife de 30% la mărfurile din Uniunea Europeană, potrivit Reuters. Bruxelles-ul şi Washingtonul erau în curs de negociere a unui acord comercial pe această temă. Preşedintele SUA a declarat că a „decis să meargă mai departe”.

Primar condamnat la închisoare pentru instigare la fraudarea alegerilor

HotNews acum 2 ore
Primarul comunei Ciorani din județul Prahova, Marin Voicu, a fost condamnat la doi ani de închisoare pentru instigare la fraudarea alegerilor locale din 2020, iar instanța de fond a stabilit că pedeapsa va fi executată în regim de detenție, potrivit

METEO Cod portocaliu de grindină, ploi şi vânt în trei judeţe

G4Media acum 2 ore
Dimensiune text Dimensiune text Mică Normală Mare Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis, sâmbătă, o avertizare nowcasting Cod portocaliu de grindină, averse torenţiale, descărcări electrice şi vânt, valabilă în ora următoare, în local

Bolojan şi liderii liberali au făcut curat în sala unde a avut loc Congresul PNL

BusinessMagazin acum 21 minute
Ilie Bolojan şi ceilalţi lideri liberali au strâns gunoiul în Sala Unirii unde a avut loc Congresul PNL. Operaţiunea s-a desfăşurat în timp ce participanţii la congres aşteptau rezultatele votului.

Premierul Ilie Bolojan: Avem varianta să ne mulţumim cu supravieţuirea politică sau ne vom reinventa pentru a răspunde aşteptărilor românilor

Ziarul Financiar acum 3 ore
Ilie Bolojan respinge categoric ideea ca PNL să se mulţumească cu supravieţuirea politică şi cere reinventarea partidului pentru a răspunde aşteptărilor românilor ca factor de modernizare. „Avem varianta să ne mulţumim cu supravieţuirea politică pe

Paul Stănescu cere protejarea pensionarilor: „Trebuie să discutăm cine și cât duce povara reducerii deficitului”

Adevarul acum 4 ore
Secretarul General al PSD, Paul Stănescu, a reacționat după ce premierul Ilie Bolojan a prezentat al doilea pachet de măsuri pentru reducerea deficitului bugetar, spunând că trebuie stabilit în Coaliție cine și cât trebuie să ducă din povara austeri

Un bărbat a murit după ce a căzut de pe o placă în mare, la 2 Mai

HotNews acum o ora
Un bărbat de 55 de ani a murit, sâmbătă, în stațiunea 2 Mai, după ce a intrat în mare cu o placă și a căzut în apă, transmite News.ro. Serviciul de Ambulanță Județean Constanța a fost solicitat să intervină în localitatea 2 Mai, sâmbătă, în cazul un

VIDEO Serghei Lavrov, primit de Kim Jong Un în Coreea de Nord. Șeful diplomației ruse a lăudat „fraternitatea invincibilă”

HotNews acum 2 ore
Ministrul rus al afacerilor externe, Serghei Lavrov, s-a întâlnit cu liderul nord-coreean Kim Jong Un, sâmbătă, în timpul vizitei efectuate în statul comunist, un aliat-cheie al Moscovei, relatează AFP. Lavrov „a fost primit” de Kim Jong Un la Wonsa

Vremea

București
acum

30°
sâm.

17°/31°
dum.

20°/35°
lun.

23°/37°
mar.

23°/38°
Iasi
acum

27°
sâm.

15°/28°
dum.

18°/32°
lun.

19°/36°
mar.

19°/33°
Constanta
acum

28°
sâm.

18°/29°
dum.

21°/28°
lun.

22°/29°
mar.

23°/30°
Cluj-Napoca
acum

23°
sâm.

13°/24°
dum.

16°/30°
lun.

19°/33°
mar.

21°/31°
Timisoara
acum

28°
sâm.

15°/28°
dum.

18°/36°
lun.

20°/37°
mar.

21°/36°