În judetul nostru doar două târguri de animale sunt autorizate. Acestea se afla în comunele Tătărăştii de Sus şi Piatra. Cu toate acestea, în Teleorman mai funcţionează, fără autorizaţie, alte 34 de târguri de animale.
Majorotatea târgurilor de animale din judeţul Teleorman nu sunt autorizate să funcţioneze. În judeţ, doar târgurile de animale din Piatra şi Tătărăştii de Sus deţin autorizaţie sanitar-veterinară. În afară de acestea există însă şi alte spaţii unde se comercializează animale, care funcţionează fără acordul Direcţiei Sanitare Veterinare.
Potrivit directorului Direcţiei Sanitar Veterinare Teleorman, Marius Stan din cele 36 de târguri de animale existente în judeţ, doar două au autorizatie de functionare. În opinia acestuia, cele mai mari probleme sunt la Găleteni, Siliştea, Plopii Slăviteşti şi Slobozia Mândra. Aici se vinde carne fără autorizaţie şi se face comerţ ilicit cu cereale.
Responsabilitatea obţinerii autorizaţie aparţine consiliilor locale. Pentru ca un târg de animale să aibă autorizaţie trebuie să îndeplinească anumite cerinţe, însă autorităţile locale învocă lipsa fondurilor necesare pentru a realiza cerinţele impuse de legislaţie. Ca şi pietele agro-alimentare, pentru a obţine autorizaţia, târgurile trebuie să fie împrejmuite, să aibă apă curentă, sectorizare în functie de speciile comercializate şi un medic veterinar care să verifice documentele de provenienţă a animalelor.
Directorul DSV Teleorman i-a avertizat pe primarii teleormăneni ca dacă nu se vor alinia în cel mai scurt timp cerinţeore europene în ceea ce priveşte autorizarea târgurilor de animale, vor fi drastic sancţionaţi.