Mesajul a fost trimis. Multumesc!

VIDEO Doi jucători au plecat de la Glasgow Rangers în încercarea de a reduce costurile salariale! Ce va face românul Dorin Goian?

Publicat in Adevarul, marți 6 martie 2012 ·

Mijlocaşii Gregg Wylde (20 de ani) şi Mervan Celik (21 de ani) s-au oferit să plece de la gruparea scoţiană Glasgow Rangers într-o încercare disperată a administratorului de a reduce cu un milion de lire sterline cheltuielile lunare ale clubului, informează presa engleză.

Cei doi jucători sunt primii care pleacă de la gruparea scoţiană, după plasarea în administrare. Wylde şi Celik pleacă de la Rangers fără niciun pachet salarial compensatoriu. Administratorii Duff şi Phelps au început astfel să pună în aplicare planul de reducere a cheltuielilor, după ce datoriile clubului au ajuns la 75 de milioane de lire sterline (circa 90 de milioane de euro). După ultimele estimări, Glasgow Rangers ar putea renunţa la 11 jucători până ce criza va fi depăşită.

"M-am oferit să plec de bunăvoie fără niciun salariu compensatoriu pentru a-i ajuta pe ceilalţi oameni din club care au familii, precum cei din bucătăria clubului. În acest moment nu am unde să plec şi nicio ofertă de la vreun club. Nu ştiu ce se va întâmpla pe viitor, dar m-am gândit că este important să joc un rol în salvarea clubului", a declarat Wylde, care este la Rangers din 2005, după ce a început fotbalul la rivala Celtic, în 1998. Aceste două plecări vin după ce restul jucătorilor au refuzat să accepte un program de restructurare a salariilor, care ar fi presupus ca acestea să fie reduse între 25 şi 75 la sută.

Fostul internaţional de tineret suedez, Mervan Celik s-a transferat la Glasgow Rangers la începutul acestui an de la formaţia Göteborgs Atlet-&Idrottssallskap (GAIS), el evoluând în cinci partide pentru "protestanţi". Celik semnase la 20 ianuarie un contract valabil pe trei ani şi jumătate cu Rangers. El venise din postura de jucător liber de contract. La Glasgow Rangers evoluează din 2011 şi internaţionalul român, Dorin Goian.

Articolul in Adevarul >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Florin Cîțu: „Am fost propus premier de SACRIFICIU, știam asta și m-am retras”

Gandul acum 2 ore
În cadrul unei ediții transmise live a emisiunii „Ai aflat! cu Ionuț Cristache” de la Gândul, Florin Cîțu, fost premier și ministru de Finanțe în Guvernul României, a vorbit despre experiența sa în politică, la cârma Partidului Național Democrat, și

Marius Tucă Show începe joi, 17 iulie, de la ora 20.00, live pe Gândul. Invitat: Ion Cristoiu

Cancan acum 31 minute
Invitatul zilei este Ion Cristoiu, scriitor și publicist. Emisiunea poate fi urmărită live pe Facebook și pe canalul de YouTube Gandul. ”Tineți aproape!”

INCENDIU puternic la celebrul festival Tomorrowland. Scena principală a evenimentului a luat foc

Gandul acum o ora
Un incendiu puternic a cuprins scena principală a festivalului Tomorrowland, iar pompierii au intervenit de urgență la fața locului pentru a evita extinderea acestuia. Incendiul a cuprins scena principală de la locul de desfășurare a festivalului, î

Țara care a negociat să contribuie la bugetul UE cu 1,6 miliarde de euro mai puțin

HotNews acum o ora
Ministrul francez al conturilor publice, Amélie de Montchalin, a anunțat miercuri că Parisul va plăti în 2026 o contribuție mai mică la bugetul Uniunii Europene decât era prevăzut, la o zi după anunțul guvernului cu privire la un plan de economii pe

Mercenarii lui Horațiu Potra mai stau o lună în arest, în timp ce liderul grupării este de negăsit

HotNews acum o ora
Mandatele de arestare preventivă pe numele a trei mercenari din gruparea condusă de Horațiu Potra au fost prelungite pentru 30 de zile, a dispus miercuri Înalta Curte de Casație și Justiție (IICJ). Este vorba de Ioan Lup, Andrei Florin Lup și Manfre

Consolidarea seismică a clădirilor din Capitală, cea mai mare prioritate în București, potrivit ministrului Dezvoltării

Adevarul acum o ora
Ministrul Dezvoltării, Cseke Attila, afirmă că prioritatea în dezvoltare pentru Bucureşti trebuie să fie consolidarea seismică a clădirilor din Capitală.

Sorin Grindeanu îl atacă pe Dragoș Pîslaru după declaraţiile despre Autostrada Moldovei

Mediafax acum o ora
„Acesta este doar unul dintre loturile Autostrăzii Moldovei „pierdut” din PNRR. În realitate, se circulă deja pe mare parte dintre autostrăzile despre care unii – în mod total iresponsabil – spun că nu vor mai fi construite. Nu pot să nu mă întreb,

UPDATE-Uniunea Europeană anunţă un buget de 2.000 de mld. € în perioada 2028-2034, cu mult mai mare decât cel curent, de 1.200 mld. €. Ursula von der Leyen salută ”cel mai ambiţios buget propus vreodată”. Însă bugetul Politicii Agricole Comune scade

News.ro acum 57 minute
Comisia Europeană (CE) a prezentat miercuri o propunere a unui buget aferent perioadei 2028-2034 în valoare de 2.000 de miliarde de euro, mai mare decât cel din perioada precedentă, anunţă comisarul european al Bugetului Piotr Serafin, care prevede

Călin Georgescu a primit două amenzi. Ce lege a încălcat

HotNews acum 8 ore
Fostul candidat la alegerile prezidențiale, Călin Georgescu, a primit două amenzi în cuantum de 10.000 de euro, în urma unei investigații privind nerespectarea legislației naționale și europene în domeniul protecției datelor personale. Autoritatea N

Ministrul de Externe anunţă posibile noi rechemări de ambasadori şi concursuri în 2025

BusinessMagazin acum o ora
Ministrul Afacerilor Externe, Oana Ţoiu, confirmă că sunt posibile noi rechemări de ambasadori pe modelul cazului Andreei Cristescu, în contextul evaluărilor în curs la nivel diplomatic.

Vremea

București
acum

23°
mie.

20°/34°
joi

18°/34°
vin.

15°/30°
sâm.

19°/33°
Iasi
acum

20°
mie.

19°/30°
joi

18°/30°
vin.

16°/25°
sâm.

15°/27°
Constanta
acum

22°
mie.

21°/35°
joi

19°/30°
vin.

17°/26°
sâm.

20°/27°
Cluj-Napoca
acum

21°
mie.

17°/30°
joi

12°/23°
vin.

12°/22°
sâm.

13°/26°
Timisoara
acum

22°
mie.

20°/28°
joi

12°/21°
vin.

14°/27°
sâm.

16°/33°