După ce au anunțat de zilele trecute că protestează împotriva decernării titlului de Doctor Honoris Causa, președintelui ICR, Horia Roman Patapievici, astăzi, la prânz, s-au adunat în fața Universității de Vest mai puțin de 10 persoane. Animat de profesoara de italiană Viorica Bălteanu, grupul de protestatri i-a numărat, printre alții și pe revoluționarul Lorin Fortuna, celebru pentru teoriile SF privind rasele superioare extraterestre (gorilieni, șerpilieni etc ).
1 /.
„Decernarea celui mai preţios titlu de gratitudine aceluia care a publicat fraze precum «Eminescu este cadavrul nostru de debara, de care trebuie să ne debarasăm dacă vrem să intrăm în Uniunea Europeană», «Eminescu a devenit politic incorect», «România e o fecală în care trăiesc 23 de milioane de omuleţi patibulari taraţi» este inacceptabilă şi total inoportună, realitatea însăşi contrazicând premoniţiile cu iz de blasfemie publicate de H.-R. Patapievici, recentele sale încercări de a drege busuiocul rămânând inconsistente şi perpetuu neconvingătoare”, se arată în protestul redactat de Viorica Bălteanu.
Chiar înainte să intre în universitate, președintele ICR le-a explicat profesoarei și celorlalți că toate cele ce I se impută sunt fraze scoase din context. Citat cu citat, Patapievici, le-a explicat celor ce îl contestau faptul că nu au dreptate. ”Nu ați citit textul meu. Ați citit alți antisemiți, legionari sau naționaliști, care au complotat acest lucru. Am la mine textul pe care l-am scris în 2002. Am spus că «Eminescu joacă rolul unui cadavrului din debara». El joacă acest rol pentru tinerii care doresc să își facă un nume binevăzut în afară. Mi-am persmis să vorbesc în numele tinerilor. Eminescu nu mai este de actualitate pentru progresiști. Dar sunt sigur că nu ați citit cărțile mele, iar dacă ați citit ceva, nu ați înțeles nimic”, a spus Horia Roman Patapievici.
În fața unui