EVENIMENTE ANOFM
Evaluarea Bursei locurilor de muncă din sectorul agricol din Germania organizata de ANOFM în colaborare cu ZAV
Centrala pentru Medierea Străinilor şi a Specialiştilor din Bonn (ZAV Bonn)-serviciul Incoming seson a solicitat EURES România
organizarea unei burse a locurilor de muncă pentru sectorul agricol din Germania. Aceasta a avut loc la Bacău, în perioada 21-22 martie
2012 şi a fost organizată de AJOFM Bacău, cu sprijinul ANOFM.
La acest eveniment au fost invitate 152 de persoane, din care au fost prezente 93, fiind declarate admise 38 de persoane, alte 24 fiind declarate respinse.
Au fost oferite aproximativ 150 posturi pentru lucrători sezonieri pentru vânzarea produseloragricole (sparanghel,căpşuni), urmând ca aceştia să îşi desfăşoare activitatea în perioada aprilieiunie.
Peste 500 de locuri de muncă vacante la primul Târg de locuri de muncă dedicat exclusiv sectorului de construcţii Agenţia Naţională pentru Ocuparea Forţei de Muncă în parteneriat cu Casa de Meserii a Constructorilor a organizat în data de 27 martie 2012 , la Bucureşti o bursă a locurilor de muncă pentru persoane în căutarea unui loc de muncă din/în domeniul construcţiilor - în cadrul proiectului "Centre PICAS - Puncte de Informare, Consiliere şi
Asistenţă Specializată pentru şomerii şi persoanele în căutarea unui loc de muncă din sectorul de construcţii " .
Cele peste 500 de locuri de muncă oferite de companii au acoperit aproape toate specializările, angajatorii căutand de la zugravi, fierar-betonişti, dulgheri până la manageri de proiect, ingineri, şefi de şantier, punând la dispoziţie contracte atât pentru lucrări din ţară cât şi din străinătate.
Locurile de muncă au fost oferite de aproximativ 30 de companii din sectorul de construcţii printre care se numară:
Hidroconstrucţia, Romstrade, FC Costruct-E