Companii cu rezonanţă pe piaţa construcţiilor sunt investigate de Consiliul Concurenţei (CC) pentru "posibile înţelegeri" de participare "cu oferte trucate la unele licitaţii". În cazul în care vor fi găsite vinovate, societăţile vor fi sancţionate cu până la 10% din cifra de afaceri realizată în anul precedent celui în care vor fi aplicate amenzile, după cum ne-au spus reprezentanţii CC.
Potrivit datelor publicate pe site-ul Ministerului Finanţelor Publice (MFP), în 2010, cifra de afaceri totală înregistrată de companiile vizate, cu excepţia SC "Shapir Structures 1991 LTD" Israel, al cărui bilanţ nu apare pe MFP, depăşeşte 4 miliarde lei.
Licitaţiile la care Consiliul face referire au fost organizate de Consiliile Judeţene Teleorman şi Ilfov şi de Direcţia Regională Drumuri şi Poduri Craiova, în vederea atribuirii unor contracte de reabilitare, modernizare, lucrări şi servicii de întreţinere a drumurilor.
Potrivit lui Bogdan Chiriţoiu, preşedintele CC, autoritatea în domeniu derulează trei investigaţii în sectorul construcţiilor: "Două din cele trei investigaţii au fost declanşate în urma informaţiilor privind modul în care s-au depus documentele de calificare şi s-au elaborat ofertele de participare, furnizate de Autoritatea Naţională pentru Reglementarea şi Monitorizarea Achiziţiilor Publice.
Pentru cea de-a treia investigaţie, indiciile au fost obţinute în cadrul studiului de piaţă pe care îl derulăm pe piaţa lucrărilor de construcţii de drumuri şi autostrăzi din România".
Reprezentanţii CC ne-au spus că studiul realizat de Consiliu a fost demarat în anul 2009.
CC menţionează, într-un comunicat, că unele companii sunt implicate chiar şi în două investigaţii din cele trei declanşate.
* Prima investigaţie
Prima investigaţie face referire la o posibilă înţelegere între 14 companii de a participa cu oferte trucate, indi