Joi, în jurul orei 13.00, jandarmii din cadrul Compartimentului Prevenire şi Combatere a Faptelor Antisociale s-au sesizat din oficiu cu privire la faptul că la centrul de achiziţie de fier vechi de pe strada Combustibilului din Tulcea, doi bărbaţi descărcau din portbagaj ţevi şi flanşe metalice.
Din verificările efectuate a rezultat faptul că ţevile şi flanşele metalice provin de la sistemul de irigaţii al zonei viticole aparţinând localităţii Niculiţel, acestea fiind sustrase în ziua de 18aprilie 2012, în jurul orelor 4.00.
„Bunurile, în greutate totală de 275 kilograme, au fost lăsate în custodie pe bază de proces-verbal administratorului societăţii de achiziţie a fierului vechi, valoarea prejudiciului ridicându-se la suma de 1501,83 lei“, spune Marian Ciubotaru, purtător de cuvânt al IJJ Tulcea.
Persoanele în cauză au fost conduse la sediul Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Tulcea, unde le-au fost întocmite actele premergătoare începerii urmăririi penale pentru săvârşirea infracţiunilor de „Furt calificat” şi ,,Distrugere”. Actele procedurale întocmite au fost înaintate Parchetului de pe lângă Judecătoria Tulcea pentru continuarea cercetărilor.