De aproximativ 21 de ani, staţiunea Băile Herculane a devenit locul încărcat de simbolistică pentru practicanţii de yoga din toată ţara. În 2012, în acest loc, peste 4.000 de yoghini s-au adunat pentru a participa la simpozionul Mişcării Spirituale de Integrare în Absolut (M.I.S.A.). De aproximativ 21 de ani, staţiunea Băile Herculane a devenit locul încărcat de simbolistică pentru practicanţii de yoga din toată ţara. În 2012, în acest loc, peste 4.000 de yoghini s-au adunat pentru a participa la simpozionul Mişcării Spirituale de Integrare în Absolut (M.I.S.A.).
Ca şi anul trecut, platoul Coronini din Băile Herculane a fost ales de adepţii Mişcării Spirituale de Integrare în Absolut (M.I.S.A.) pentru realizarea spiralei Yang, informează ziare.com.
Prima mare Spirala Yang va fi realizată mâine, chiar de 1 mai, după lăsarea serii, la ora 20.00, eveniment la care vor avea acces numai membrii iniţiaţi ai M.I.S.A. Până la acel moment, vor mai avea loc seminarii şi întâlniri, dar şi realizarea unor spirale mici.
Adeptii MISA staţiunea Băile Herculane pentru integrarea în absolut, considerând că zona este încărcată din punct de vedere spiritual.
Autorităţile locale aşteptau în jur de 3.000 de adepţi M.I.S.A., însă estimările lor au fost depăşite, ceea ce înseamnă că hotelurile vor fi pline.