Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Luceafărul primeşte vizita Unirii Alba Iulia, iar FC Bihor joacă în deplasare, la Bucureşti

Publicat in Bihoreanul, vineri 4 mai 2012 ·

După succesul de la Timişoara, din faţa celor de la Poli, echipa bihoreană de fotbal Luceafărul Felix se reîntoarce acasă şi sâmbătă, de la ora 11, va primi, la Sânmartin, replica echipei Unirea Alba Iulia.

Jocul contează pentru etapa a XXV-a a campionatului Ligii a II-a şi se anunţă interesant, prin prisma faptului că şi Unirea Alba Iulia este o echipă de mijlocul clasamentului, cu evoluţii oscilante în retur, dar care este capabilă de orice.

"La începutul returului, Unirea Alba Iulia era una dintre echipele care se situau în faţa noastră. Iată însă că acum, la jocul direct, noi suntem cei care ne aflăm pe o poziţie superioară în clasament", a declarat antrenorul Leo Grozavu.

Tehnicianul echipei gazdă nu are probleme de efectiv, dar sunt vreo 6 jucători care sunt la limită cu cartonaşele, orice avertisment de acum în acolo urmând a-i priva după aceea de o etapă. Cum programul Luceafărului în continuare este unul dificil, care cuprinde jocuri la Severin şi acasă cu UTA, este posibil ca la partida cu Unirea Alba Iulia antrenorul să nu-i utilizeze pe toţi cei şase jucători.

În etapa a XXV-a, FC Bihor să evolueze în deplasare, la Bucureşti, cu Juventus Colentina, tot sâmbătă, de la ora 11.

În vederea acestei dispute, orădenii au plecat încă de joi spre Bucureşti, efectuând o oprire la Sibiu, unde au făcut un antrenament. "Este o deplasare lungă. Sper să scoatem maxim din acest joc", a declarat antrenorul Gheorghe Ghiţ înaintea plecării.

În afară de Oltean, care este suspendat, după cartonaşul roşu din jocul cu FC Argeş, în rest, nici FC Bihor nu se confruntă cu probleme de efectiv.

Chiar dacă vor întâlni o echipă ameninţată cu retrogradarea şi care nu-şi permite să piardă puncte pe teren propriu în finalul de campionat, jucătorii orădeni sunt foarte motivaţi şi consideră că o să facă un joc bun la Bucureşti. "Mergem decişi să tr

Articolul in Bihoreanul >>

Citeste si top 10 stiri de azi

SuperLiga: Dinamo, doar remiză cu FC Botoșani. Un gol al „câinilor” a fost anulat

HotNews acum o ora
Dinamo Bucureești și FC Botoșani au terminat la egalitate, scor 0-0, meciul disputat luni, pe stadionul „Arcul de Triumf”, în etapa a doua din SuperLiga. Dinamo – FC Botoșani 0-0 Toate ocaziile din prima repriză le-au aparținut „câiniilor”: Musi (‘5

Emisiunile zilei marţi, 22 iulie 2025

Ziarul Financiar acum o ora
Pentru alte știri, analize, articole și informații din business în timp real urmărește Ziarul Financiar pe WhatsApp Channels

Programul SGR-RetuRO se va extinde. Ministrul Mediului a anunțat noile ambalaje care vor intra pe listă

Adevarul acum o ora
Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, a anunțat că analizează extinderea Sistemului de Garanție-Returnare (SGR) și la alte tipuri de ambalaje, precum borcanele sau cartoanele de lapte.

Video A murit actorul Malcolm-Jamal Warner, Theo din „The Cosby Show”. S-a înecat în timp ce se afla în vacanță în Costa Rica

Adevarul acum 59 minute
Malcolm-Jamal Warner, actorul cunoscut mai ales pentru rolul Theo Huxtable din serialul The Cosby Show, a murit. Warner, care avea 54 de ani, s-a înecat duminică, în timp ce se afla în vacanță în Costa Rica.

Percheziții pe scară largă în rândul agenției anticorupție din Ucraina. SBU vânează „cârtițe” ale Rusiei

HotNews acum 53 minute
Serviciile de securitate ucrainene au arestat luni mai mulți oficiali din principala agenție anticorupție a țării și au efectuat zeci de percheziții, într-o acțiune pe care instituția vizată o consideră exagerată și care, potrivit acesteia, i-a bloc

Ilie Bolojan spune că doar 35% dintre proiectele programului Anghel Saligny ar urma să continue: „Am cheltuit mai mult decât ne-am angajat”

Adevarul acum 3 ore
Premierul Ilie Bolojan a explicat că doar 35% dintre proiectele pe Anghel Saligny ar urma să continue în acest an. Autoritățile și constructorii au fost anunțați să-și pună lucrările în siguranță.

Ilie Bolojan: „Cât timp voi fi premierul României, voi căuta nu să creez FALII în COALIȚIE”

Gandul acum 2 ore
Premierul Ilie Bolojan este ferm convins că actuala Colaliție nu este una de conjunctură și va trece testul politic, inclusiv pe pachetul doi posibil asumat. Pe timpul mandatului său, Premierul promite să nu creeze noi falii între PNL și PSD, în spe

Nicușor Dan, despre interferențele Rusiei: „NATO, UE şi Marea Britanie confirmă. Statul român trebuie să vină cu noi probe”

HotNews acum 6 ore
Președintele Nicușor Dan a transmis luni un mesaj în care afirmă că NATO, Uniunea Europeană și guvernul britanic au confirmat, prin declarații oficiale, că Rusia a desfășurat acțiuni de dezinformare și manipulare, precum și agresiuni ciberbetice în

Datoria publică a României a depăşit pragul psihologic de 1.000 de miliarde de lei

Ziarul Financiar acum 58 minute
♦ În doar primele patru luni din an, datoria publică a depăşit pragul psihologic de 1.000 mld. lei. Datoria publică a sărit, în aprilie, de 1.000 mld. lei, potrivit datelor Finanţelor publicate ieri. Nu este de mirare. Deficitul bugetar, care a atin

Ghinion teribil pentru CFR Cluj » Cine e posibila adversară din turul 3: traseu infernal în Europa League

Gazeta Sporturilor acum 10 ore
Dacă trece de Lugano în turul 2 preliminar Europa League, în al treilea tur. Portughezii sunt mari favoriți împotriva bulgarilor.

Vremea

București
acum

27°
mar.

22°/41°
mie.

23°/37°
joi

21°/39°
vin.

23°/42°
Iasi
acum

24°
mar.

21°/37°
mie.

18°/33°
joi

20°/34°
vin.

19°/36°
Constanta
acum

24°
mar.

22°/34°
mie.

23°/26°
joi

24°/28°
vin.

23°/29°
Cluj-Napoca
acum

23°
mar.

20°/31°
mie.

18°/31°
joi

19°/33°
vin.

18°/34°
Timisoara
acum

25°
mar.

17°/33°
mie.

21°/35°
joi

22°/39°
vin.

22°/38°