Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Ziua în care Bucureştiul a vorbit spaniolă

Publicat in Adevarul, miercuri 9 mai 2012 ·

Fanii lui Atletico Madrid şi Athletic Bilbao au invadat Capitala. Au luat la rând barurile, au băut, au cântat, s-au plimbat prin oraş, iar seara au colorat „Arena Naţională“ la finala Ligii Europa.

Marea debarcare spaniolă, începută încă de marţi, şi-a atins apogeul ieri. Încă de la prima oră a dimineţii, „roiul"de avioane cu suporteri iberici a început să „zumzăie"deasupra Aeroportului Otopeni.

47 de aeronave din Spania au venit special cu destinaţia finala Ligii Europa. Fanii au fost „înghiţiţi"imediat de autocare care i-au dus direct în cele două fan-zone-uri.

Suporterii lui Bilbao au avut zona rezervată în Piaţa Constituţiei, unde au fost montate patru corturi imense, o scenă şi patru ecrane uriaşe. Fanii lui Atletico Madrid au beneficiat de un spaţiu mai mic, în Piaţa George Enescu, lângă Ateneul Român.

Iniţial erau amplasate două ecrane, care au fost însă luate de acolo, pe motiv că sunt prea puţini suporteri! Fanii madrileni au putut însă juca fusbal şi chiar minifotbal pe un teren cu iarbă sintetică.

A venit şi Vicente del Bosque

Însă focarul distracţiei pentru fanii spanioli a fost Centrul Istoric al Bucureştiului. Aceştia au ocupat practic barurile şi terasele, care s-au colorat instant în alb şi roşu. Deşi suporterii celor două echipe s-au amestecat printre beri şi pahare cu whiskey, nu a avut loc niciun incident major. Au cântat, au dansat, au strigat chiar şi „Mitică, la puşcărie!"la îndemnul unor microbişti români din zonă.

În acest timp, soseau şi invitaţii oficiali. Prinţul Felipe al Spaniei, cel care a decernat trofeul, a aterizat în jurul prânzului în România, după care a fost invitat la un dineu de gală. De asemenea, nu putea lipsi de la acest meci selecţionerul naţionalei Spaniei, Vicente del Bosque, aflat pe lista de oaspeţi a lui Atletico Madrid.

Trofeul Ligii Europa, format din panouri @N_P

Articolul in Adevarul >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Două rachete israeliene au lovit un spital din Gaza. Momentul în care pacienții au fost evacuați, filmat VIDEO

HotNews acum 25 minute
Două rachete israeliene au lovit duminică dimineaţă clădirea principală a Spitaluuil Baptist Arab Al-Ahli din Gaza, provocând distrugeri. Imagini de la fața locului arată momentul în care pacienții au fost evacuați pe paturi de spital mobile, potriv

Elena Lasconi, mesaj pentru Nicuşor Dan după decizia BEC de a interzice USR să-I facă campanie primarului. „N-aș vrea să ajungem să anulăm din nou alegerile”

HotNews acum 10 ore
Preşedinta USR, Elena Lasconi, a declarat sâmbătă, la B1 TV, după ce Nicuşor Dan a spus că nu poate să interzică o autoritate, unui individ, unei persoane care este membru de partid, să facă orice fel de activitate politică doreşte, că ea ştie că Ni

Cum va fi vremea mâine. Prognoza meteo pentru duminică, 13 aprilie 2025

Libertatea acum 13 ore
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis prognoza meteo pentru duminică, 13 aprilie 2025. Meteorologii au anunțat ce temperaturi vor fi în București și în țară.

Superliga – play-off: Universitatea Cluj – Dinamo 2-4

News.ro acum 10 ore
Echipa bucureşteană Dinamo a dispus sâmbătă seara, în deplasare, scor 4-2, de gruparea Universitatea Cluj, în etapa a patra a play-off-ului Superligii. Blănuţă l-a pus la încercare pe Golubovic în minutul 12, pentru ca peste numai două minute Macalo

Creștinii ortodocși sărbătoresc, astăzi, Floriile. Ce nu trebuie să faci în această zi sfântă

Botosani News acum o ora
Floriile marchează începutul Săptămânii Patimilor, care se sfârșește după o săptămână, odată cu sărbătoarea Învierii Domnului. Duminica Floriilor marchează, an de an, intrarea Domnului în Ierusalim, pe un asin, întâmpinat cu flori, cu ramuri de măsl

Boxerul ucrainean Volodimir Mandziuk a murit pe front. „Se întoarce acasă la Ternopil pe un scut”

HotNews acum 9 ore
Pugilistul Volodimir Mandziuk, maestru al sportului şi membru al Forţelor Armate Ucrainene, a murit pe front. Federaţia Ucraineană de Box făcut anunţul în social media, potrivit Ukrinform, scrie News.ro. „Volodimir Mandziuk, cu indicativul Vokha, se

Donald Trump scuteşte smartphone-urile, calculatoarele şi alte produse electronice de noile tarife vamale de 125% impuse Chinei

News.ro acum 10 ore
Guvernul SUA a acordat scutiri de la tarifele vamale pentru smartphone-uri, calculatoare şi alte produse electronice importate în mare parte din China, acestea fiind exceptate de la tarifele reciproce de 125% impuse de preşedintele Donald Trump, tra

David Popovici, după ce nu a concurat în finala la 100 m la Otopeni: “A fost o decizie grea, dar necesară”

News.ro acum 11 ore
David Popovici a explicat, sâmbătă, de ce nu a concurat în finala probei de 100 m liber din cadrul Campionatului Naţional de la Otopeni. “Astăzi, ar fi trebuit să concurez în finala de 100m liber, una dintre preferatele mele… însă, din păcate, durer

Replica lui Nicușor Dan, după ce Marcel Ciolacu a spus că nu îl vrea președinte pentru că „sunt bărbat și nu vreau să port fustă”

HotNews acum 12 ore
Nicușor Dan, candidat independent la alegerile prezidențiale, i-a răspuns de la distanță premierului Marcel Ciolacu, liderul PSD, care l-a criticat cu ocazia unui discurs susținut în sprijinul lui Crin Antonescu, sâmbătă, la Piatra Neamț. Social-dem

Ora la care mâncăm afectează sănătatea inimii mai mult decât dacă nu dormim în timpul nopții, conform unui studiu

Libertatea acum 8 ore
Alimentația sincronizată cu ritmul biologic ar putea preveni bolile cardiovasculare. Cercetătorii de la Mass General Brigham au descoperit că momentul în care mâncăm este la fel de important ca și ce mâncăm, mai ales pentru persoanele care lucrează

Vremea

București
acum

dum.

7°/21°
lun.

7°/16°
mar.

7°/14°
mie.

10°/20°
Iasi
acum

dum.

3°/18°
lun.

7°/16°
mar.

8°/18°
mie.

11°/16°
Constanta
acum

dum.

5°/13°
lun.

7°/10°
mar.

7°/11°
mie.

9°/13°
Cluj-Napoca
acum

-0°
dum.

-0°/18°
lun.

9°/16°
mar.

9°/13°
mie.

7°/21°
Timisoara
acum

dum.

0°/22°
lun.

12°/14°
mar.

10°/15°
mie.

7°/22°