Franţa va găzdui în această săptămână Campionatul European de gimnastică masculină, seniori şi juniori, ce va avea loc la Montpellier. Cu doar câteva zile înaintea debutului competiţiei, atenţia tututor este însă îndreptată spre scandalul în care este implicat unul dintre cei mai buni gimnaşti francezi din ultimul deceniu, Thomas Bouhail. Campion mondial la sărituri în 2010, Bouhail i-a acuzat oficial, în cadrul unei conferinţe de presă, pe doctorii care l-au tratat în urmă cu şase luni, când s-a accidentat la un antrenament, de neglijenţă medicală, o neglijenţă care l-ar putea costa viitorul lui în gimnastică.
Pe 24 decembrie anul trecut, Thomas Bouhail suferea o accidentare gravă în timpul unui antrenament la bară fixă, fiind diagnosticat cu ruptură de tibie şi ruptură de ligamentele genunchiului, ambele la piciorul stâng. „Am ajuns la spital după-amiaza dar am fost operat doar pe la ora 21:00. După operaţie durerea în piciorul stâng era la fel de mare ca în momentul accidentării, însă doctorii mi-au spus că erau doar dureri post-operatorii. Duminică şi luni m-am simţit abandonat de doctori şi indiferent cât am plâns sau am strigat de durere, nimeni nu a venit să mă ajute. Abia marţi mi s-a făcut o ecografie Doppler şi am fost operat iarăşi, a doua oară”, a declarat Thomas Bouhail.
15 operaţii pentru a-i fi salvat piciorul
„De miercuri am ştiu că accidentarea la genunchi era foarte serioasă, iar doctorii mi-au spus că vor încerca să îmi salveze piciorul. Aproape că mi-a fost amputat din cauza celor două zile în care nimeni nu m-a băgat în seamă şi s-a instalat necroza”, a continuat acesta. Gimnastul în vârstă de 25 de ani a declarat că a petrecut „patru săptămâni îngrozitoare” în spital şi a suferit în jur de 15 de operaţii pentru a-i fi salvat piciorul, chiar şi aşa, el mergând în continuare doar ajutat de cârje. „Aproape mi-am pierdut pici