Cifrele de şcolarizare pentru Braşov vor fi aprobate mâine, prin Hotărâre de Guvern
Broşura admiterii, aşteptată de absolvenţii claselor a VIII- a, ar putea fi, de săptămâna viitoare, în şcoli. „Într-o videoconferinţă cu noul ministru, acesta ne-a comunicat că cifrele de şcolarizare vor fi date prin Hotărâre de Guvern, miercuri. Cel mai probabil, broşura va fi gata până la sfârşitul săptămânii, astfel încât să ajungă de luni în şcoli”, a declarat inspectorul şef al Inspectoratului Şcolar Judeţean (IŞJ) Braşov, Dorel Agache. Potrivit acestuia, „nu vor exista modificări majore” faţă de propunerile IŞJ. Astfel, în anul şcolar 2012-2013 vor exista 158 de clase de a IX-a, cu o medie de 27 de elevi în clase. În anul acesta şcolar au fost 162 de clase de a IX-a.
În altă ordine de idei, inspectorul Dorel Agache a mai precizat că s-a încheiat şi cea de-a patra etapă de înscrieri pentru clasa I şi clasa pregătitoare. „La Braşov, procesul înscrierilor a fost încheiat în proporţie de 99,9% încă dinainte de această a patra etapă. Ce pot să spun este că în municipiu nu există o dorinţă extrem de mare a părinţilor pentru anumite şcoli. Asta pentru că sunt şi şcoli din cartiere care oferă un proces educativ ridicat. Am fost nevoiţi să suplimentăm cu câteva clase la astfel de şcoli de cartier, ca de exemplu Şcoala 11, Şcoala 25, Şcoala 2 sau Şcoala 3”, a precizat Dorel Agache.
Acesta a mai amintit că mobilierul pentru clasa pregătitoare va fi cumpărat de unităţile şcolare, care vor „primi banii de la Minister, după cum a anunţat ministrul”. Cifrele de şcolarizare pentru Braşov vor fi aprobate mâine, prin Hotărâre de Guvern
Broşura admiterii, aşteptată de absolvenţii claselor a VIII- a, ar putea fi, de săptămâna viitoare, în şcoli. „Într-o videoconferinţă cu noul ministru, acesta ne-a comunicat că cifrele de şcolariza