În luna martie 2012, echipa Greenpeace România a pornit o investigație referitoare la poluarea aerului provocată de fabrica Unilever, din Ploiești. În urma sesizărilor făcute de organizație s-au depistat nereguli în ceea ce privește autorizația de funcționare a fabricii.
Echipa Greenpeace România a primit sesizări din partea locuitorilor din Ploiești, referitoare la o problemă de mediu. Locuitorii au sesizat mirosul puternic de detegent, care vine de la fabrica Unilever din oraș.
Greenpeace a luat la cunoștință această problemă și a contactat Garda de Mediu Prahova, solicitând efectuarea unui control pe teren.
Poluare! În Ploiești miroase a... IAD!
Aerul din Ploiești duhnește a poluare
În urma controlului Gărzii de Mediu s-a constatat că fabrica de detergenți nu deține dispozitive de reținere a emisiilor de compuși organici volatili pentru instalațiile de preparare a detergentului și că în autorizația integrată de mediu, emisă de Agenția Regională pentru Protecția Mediului Pitești nu au fost impuse valori limită de emisii la indicatorul - benzil-acetat, acesta fiind cauza mirosurilor din atmosferă.
Expunerea la vaporii de benzil-acetat provoacă iritații la nivelul ochilor, gâtului și plămânilor.
„Greenpeace solicită Agenției Regionale pentru Protecția Mediului să reanalizeze condițiile de funcționare a fabricii Unilever de la Ploiești și să ia măsurile care se impun pentru remedierea situației astfel încât sănătatea populației să nu fie afectată," a declarat Bogdan Grecescu, asistent de campanii Greenpeace România.
Totodată, Greenpeace încurajează locuitorii să sesizeze autoritățile responsabile atunci când apare o problemă de mediu (de exemplu: Garda de Mediu, Agenția Națională pentru Protecția Mediului). Aceste instituții sunt obligate să ofere un răspuns fiecărei sesizări și să efectueze controale pe teren