Cea de-a XIX-a ediţie a Festivalului Internaţional de Teatru de la Sibiu a început vineri, programul incluzând zece spectacole de stradă şi concerte în aer liber, conferinţe şi expoziţii, dar şi spectacole de dans şi teatru în şase spaţii de joc închise.
"A fost cea mai frumoasă seară din 19 ediţii de festival în primul rând pentru că Dumnezeu a ţinut cu noi, nu s-a întâmplat niciodată ca în toată ţara să fie asemenea ploaie, iar aici să fie atât de frumos. În acelaşi timp, semnul bucuriei pe care l-au adus prietenii în acest festival, pentru că aceste artificii minunate care au fost dăruite de prieteni pentru că nu au fost bani, anul acesta, pentru ele, de asemenea, cât de multă lume a venit în Piaţă la spectacolele de stradă pe care le-am adus cu eforturi uriaşe, ei bine acest festival va trăi în pofida tuturor greutăţilor şi vom şti să aducem de fiecare dată mare calitate şi valoare. Sunt enorm de mulţi oameni foarte importanţi care au venit. S-au născut şi se vor naşte nenumărate alte proiecte care vor da forţa, valoarea şi capacitatea de a rezista acestui festival. În acelaşi timp, Sibiul dovedeşte acea stare de normalitate, în zona graţiei a marii civilizaţii pe care a ştiut să o impună de-a lungul timpului prin calitatea evenimentelor dezvoltate - ce public civilizat, câtă frumuseţe şi înţelegere, este una din cele mai frumoase seri pe care le-am avut în viaţă şi sper ca cerul senin să fie alături de noi de-a lungul celor zece zile", a declarat directorul festivalului, Constantin Chiriac, la finalul primei zile, încheiată cu un spectacol de artificii oferit gratuit de firma care s-a ocupat de acestea şi la celalalte ediţii.
Cea de-a XIX-a ediţie a Festivalului Internaţional de Teatru de la Sibiu a început vineri, programul incluzând zece spectacole de stradă şi concerte în aer liber, conferinţe şi expoziţii, dar şi spectacole de dans