PDL nu a renunţat la planul MRU. Însă, dacă înainte de pierderea puterii democrat-liberalii erau dispuşi să-i ofere la cheie o platformă de lansare politică, de această dată aşteaptă ca fostul premier să facă el pasul către partid şi să ofere ceva democrat-liberalilor. În această logică se înscrie anunţul de luni seară al lui Mihai Răzvan Ungureanu de a lansa un ONG satelit al PDL. Iniţiativa Civică de Centru Dreapta, cum ar urma să se numească ONG-ul, va colabora cu orice forţă politică de centru-dreapta validată, "iar PDL este una dintre ele", a spus fostul premier.
Misiunea ICCD este reactivarea electoratului de centru-dreapta, dar şi a societăţii civile, dezamăgite prestaţia şi de oferta PDL pentru acest segment. Odată pusă pe picioare, cel mai probabil după alegerile locale, şi în funcţie de anvergura pe care aceasta o va lua se va decide exact poziţia lui Mihai Răzvan Ungureanu în raport cu PDL. Dacă mişcarea va fi un succes, democrat-liberalii iau în calcul o construcţie politică-civică care, pe termen mediu şi lung, va avea ca efect asigurarea schimbului de generaţii în partid prin promovarea treptată a unor personalităţi care pot transmite un mesaj credibil şi care în perspectiva alegerilor din 2014 îi pot asigura lui Ungureanu, în postura de prezidenţiabil, un puternic grup puternic de susţinere. Aceeaşi finalitate are în perspectivă şi scenariul în care fostul premier îşi va înfiinţa un partid, pe modelul PLD, care ulterior să se regăsească într-o aceeaşi formulă politică cu PDL:
Schimbare de abordare
Schimbarea de tactică este o consecinţă a faptului că mulţi dintre liderii PDL îl fac responsabil pe Mihai Răzvan Ungureanu de pierderea puterii, nefiind în stare să comunice tranşat, în prag de campanie, măsurile de majorare a salariilor, în condiţiile în care acest lucru fusese pus la punct din decembrie 2011 şi negociat cu FMI. De a