Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Criza din zona euro bagă şefii de state într-un minisummit. Întâlnirea are loc pe 22 iunie, la Roma

Publicat in Antena 3, vineri 1 iunie 2012 ·

Summitul dintre preşedintele Consiliului italian Mario Monti, preşedintele francez Francois Hollande, cancelarul german Angela Merkel şi şeful guvernului spaniol Mariano Rajoy va avea loc pe 22 iunie, la Roma, a anunţat, vineri, guvernul italian.

Această întâlnire politică în format de patru va fi consacrată, în special, crizei din zona euro şi va avea loc cu o săptămână înaintea summitului semestrial al UE, prevăzut pe 28 şi 29 iunie, potrivit AFP.

Premierul italian, Mario Monti, a spus că doreşte ca la acest minisummit să aibă un rol de mediator între Paris şi Berlin.

Întâlnirea celor patru va avea loc după al doilea tur al alegerilor legislative din Franţa şi după noul scrutin ce urmează să reînnoiască parlamentul grec, ce vor avea loc pe 17 iunie.

La summitul G8 de la Camp David (SUA), care s-a desfăşurat pe 19 mai, Monti a anunţat deja o întrevedere cu preşedintele francez Francois Hollande şi cancelarul german Angela Merkel, pentru luna iunie.

Summitul dintre preşedintele Consiliului italian Mario Monti, preşedintele francez Francois Hollande, cancelarul german Angela Merkel şi şeful guvernului spaniol Mariano Rajoy va avea loc pe 22 iunie, la Roma, a anunţat, vineri, guvernul italian.

Această întâlnire politică în format de patru va fi consacrată, în special, crizei din zona euro şi va avea loc cu o săptămână înaintea summitului semestrial al UE, prevăzut pe 28 şi 29 iunie, potrivit AFP.

Premierul italian, Mario Monti, a spus că doreşte ca la acest minisummit să aibă un rol de mediator între Paris şi Berlin.

Întâlnirea celor patru va avea loc după al doilea tur al alegerilor legislative din Franţa şi după noul scrutin ce urmează să reînnoiască parlamentul grec, ce vor avea loc pe 17 iunie.

La summitul G8 de la Camp David (SUA), care s-a desfăşurat pe

Articolul in Antena 3 >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Premierul Ilie Bolojan, discuții cu omogul său ucrainean Denys Shmyhal

Mediafax acum 2 ore
Premierul Ilie Bolojan a avut marți seara discuții cu omologul său ucrainea Denys Shmyhal despre război și despre efectele regionale ale acestuia, dar și despre drepturile minorității române din Ucraina. Potrivit unui comunicat al Guvernului, cei do

Nicușor Dan, primele declarații despre numirea făcută la CCR. De ce l-a ales pe Dacian Cosmin Dragoș

HotNews acum 8 ore
Președintele Nicușor Dan a declarat, marți, că prin decizia de a-l nominaliza pe Dacian Cosmin Dragoș în funcția de judecător al Curții Constituționale a României (CCR) a dorit să își reafirme „angajamentul față de buna funcționare a autorităților p

Trump îl acuză pe Putin că vorbește „prostii” și ia în calcul noi sancțiuni. „Nu tratează cum trebuie ființele umane”

HotNews acum 4 ore
Președintele american Donald Trump l-a acuzat marți pe omologul său rus, Vladimir Putin, că vorbește „prostii” despre Ucraina, spunând că SUA va trimite Kievului mai multe arme ca să se apere, relatează AFP. Declarația liderului american a reflectat

Bolojan: În Justiţie, vârsta medie de pensionare este 48 de ani, pensia medie 5.000 de euro

BusinessMagazin acum 4 ore
Aceste lucruri nu mai pot continua pentru că sunt anormale şi le vom corecta, susţine premierul Ilie Bolojan, care spune că vârsta medie de pensionare în Justiţie este 48 de ani, iar pensia medie de 5.000 de euro.

Bolojan: Toate companiile de stat vor fi auditate. Cele care se vede cât se poate de clar din analize economice că au pierdere de ani de zile, trebuie pur şi simplu închise sau date în administrare privată

News.ro acum 4 ore
Premierul Ilie Bolojan a declarat, marţi seară, că toate companiile mari ale statului vor fi auditate, iar cele care au pierderi de ani de zile vor trebui închise sau date în administrare privată, pentru a nu mai rămâne pradă oamenilor care şi-au bă

Bolojan, replică pentru PSD, după ameninţările cu ieşirea de la guvernare: „E ușor să stai pe margine”

Adevarul acum 2 ore
În timp ce PSD sugerează că ar putea părăsi guvernarea, premierul Ilie Bolojan evită disputele publice și le amintește că „este foarte ușor să stai pe margine și să spui cum ar trebui făcut”.

Macron, primul lider european invitat în vizită de stat după Brexit, spune în Parlamentul de la Londra că Franţa şi Marea Britanie trebuie să protejeze ordinea mondială şi să pună capăt dependenţei de SUA şi China

News.ro acum o ora
Preşedintele francez Emmanuel Macron a declarat marţi, în Parlamentul de la Londra, că Marea Britanie şi Franţa trebuie să colaboreze pentru a contracara numeroasele ameninţări ce destabilizează lumea şi pentru a proteja Europa de „dependenţa excesi

Marius Tucă Show începe miercuri, 9 iulie, de la ora 20.00, live pe Gândul. Invitat: prof. univ. dr. Dan Dungaciu

Gandul acum 3 ore
Invitatul zilei este prof. univ. dr. Dan Dungaciu, analist, sociolog și geopolitician. Emisiunea poate fi urmărită live pe Facebook și pe canalul de YouTube Gandul. ”Tineți aproape!”

Cine este Dragoș Hotea, consilierul pe probleme externe al premierului Ilie Bolojan

HotNews acum 6 ore
Dragoș Hotea are o experiență de peste 18 ani în domeniul politicii externe și al promovării drepturilor omului, a scris Guvernul în comunicatul prin care a anunțat, marți, că diplomatul va prelua responsabilitățile de consilier al prim-ministrului

Bolojan: Cea mai mare parte a greutăţii fiscale rămâne pe industria jocurilor de noroc. Este o creştere a taxării de peste 40%. Nu mai avem bani. Ca să avem servicii de sănătate, spitale şi medici, trebuie să intre bani în sistem

Ziarul Financiar acum 4 ore
Pachetul fiscal adoptat de Executiv a adus o creştere substanţială a taxelor pentru industria jocurilor de noroc, transmite marţi premierul Ilie Bolojan. „Per ansamblu este o creştere a taxării de peste 40% a jocurilor de noroc. Nu s-a mai făcut în

Vremea

București
acum

27°
mie.

16°/33°
joi

14°/28°
vin.

16°/29°
sâm.

18°/32°
Iasi
acum

27°
mie.

17°/31°
joi

15°/22°
vin.

13°/26°
sâm.

14°/29°
Constanta
acum

22°
mie.

21°/30°
joi

16°/28°
vin.

18°/24°
sâm.

20°/27°
Cluj-Napoca
acum

18°
mie.

13°/23°
joi

13°/18°
vin.

13°/20°
sâm.

11°/24°
Timisoara
acum

19°
mie.

11°/19°
joi

14°/26°
vin.

13°/25°
sâm.

13°/30°