În premieră, familia Ţuchel (PNL) a câştigat primăriile din Tecuci (soţul) şi Ţepu (soţia), iar familia Munteanu (PSD) primăriile din Frumuşiţa (soţul) şi Folteşti (soţia).
O situaţie inedită, foarte probabil o premieră mondială demnă de Cartea Recordurilor, a avut loc în judeţul Galaţi. Aici, în două familii vor deveni primari ambii soţi, şi soţul şi soţia. Este vorba de familia Daniel şi Narcisa Ţuchel (PNL) şi Nelu şi Lenuţa Munteanu (PSD). Ambele familii de primari au candidat pe listele USL. Daniel Ţuchel a fost din 2004 primarul comunei Ţepu, situată la nord de Tecuci. În acest an, Daniel Ţuchel a candidat din partea USL la Primăria Tecuci, candidatul USL la Primăria Ţepu fiind desemnată soţia sa. Astfel, pe votul acordat masiv USL-ului, au devenit primari ambii soţi, Daniel la Tecuci şi Narcisa la Ţepu. La fel s-a întâmplat şi în cazul familiei Munteanu. Lenuţa Munteanu a mai candidat, din partea PSD şi în 2008, tot pentru Primăria Folteşti, dar nu a avut noroc. Atunci a ieşit primar numai soţul său, care candidase din partea PSD pentru Primăria Frumuşiţa. Acum, Lenuţa şi Nelu Munteanu a fost candidaţii PSD-USL şi au devenit amândoi primari, ea la Folteşti, el la Frumuşiţa.
USL, câştigător detaşat
În ceea ce priveşte rezultatele în restul judeţului, după validarea rezultatelor din aproape 10 % din secţiile de votare, date publicităţii de biroul electoral judeţean, dar şi numărătorile paralele ale partidelor, confirmă că şi la Galaţi alegătorii care s-au prezentat la urne au acordat un vot politic masiv candidaţilor USL, care au obţinut la diferitele scrutinuri procente de peste 60 %. Până la ora 14.00, fuseseră centralizate şi validate procesele verbale din 119 de secţii de votare, din totalul de 433 de secţii existente în judeţul Galaţi. La scrutinul pentru alegerea membrilor Consiliului Judeţului (CJ) Galaţi, Uniunea Social Liberală (