O bătrână în vârstă de 77 de ani a fost înşelată de un individ care s-a recomandat a fi angajat al Spitalului Judeţean „Sf. Ioan cel Nou” Suceava şi care i-a promis că, în schimbul unei „chitanţe de timbru” de 200 lei, îi poate oferi un consistent ajutor social, constând în bani şi produse.
Toată povestea, informează Biroul de Presă al Inspectoratului de Poliţie Judeţean Suceava, s-a petrecut în urmă cu două zile.
Maria S., din comuna Dolheşti, a venit la Suceava, pentru un control la spital. După ce a ieşit de la spital, septuagenara s-a îndreptat înspre magazinul Bucovina, iar aici, în parcul din apropiere, s-a aşezat pe o bancă. Era în jurul prânzului, povestea victima, când a venit la ea un cetăţean necunoscut, care a început să o întrebe cum o cheamă, de unde este, pretinzând că lucrează la Spitalul Judeţean şi că o poate ajuta să primească chiar în câteva ore un ajutor social din partea unităţii medicale.
Cu gândul la banii şi produsele promise, bătrâna a acceptat chiar să plătească şi o taxă, drept „chitanţă de timbru”. Nu avea 200 de lei cât era, chipurile, respectiva taxă, însă a plătit doar 100 de lei, restul urmând să-l achite când va primi ajutorul promis.
Septuagenara s-a întors acasă, la Dolheşti, însă după mai mult ore de aşteptare, şi-a dat seama că a fost înşelată, întorcându-se la Suceava, unde a reclamat totul la poliţie.
Escrocul care „măreşte” pensii şi are „pile” la medicii Spitalului Judeţean
Poliţiştii nu exclud ca individul care a înşelat-o pe bătrâna din Dolheşti să fie acelaşi escroc care „măreşte” pensii şi are „pile” la Spitalul Judeţean.
În luna februarie a acestui, un individ neidentificat până în prezent s-a recomandat a fi „şef la Pensii” şi a luat o taxă de 190 de lei de la o femeie care aştepta în curtea Spitalului Judeţean Suceava, Eugenia J., în vârstă de 66 de ani, din comuna Dărmăne