Rezultatul alegerilor din Grecia ar fi trebuit să ducă la aprecierea monedei naţionale, dat fiind faptul că atât oficialii BNR, în frunte cu guvernatorul băncii centrale, Mugur Isărescu, cât şi ai Guvernului, au declarat că slăbiciunea leului din ultima perioadă se datorează "mai ales tensiunilor externe".
Cursul oficial anunţat de BNR luni la prânz este, însă, în creştere. Astfel, banca centrală a anunţat o cotaţie oficială de 4,4640 de lei pentru un euro, în creştere cu 0,64 de bani. Leul a început bine ziua de tranzacţionare, la cotaţii de 4,4580 - 4,4600 de lei/euro, în scădere faţă de nivelul de vineri seară, conform Mediafax.
Motivul principal al deprecierii de luni ar putea fi, susţin unii dealeri valutari din piaţa locală, o declaraţie "nepotrivită" a premierului Victor Ponta, făcută la Viena cu ocazia unei vizite oficiale în Austria.
"Premierul Victor Ponta a declarat pentru Bloomberg că leul a fost afectat, la fel ca şi celelalte monede din regiune, de presiunile financiare ale speculatorilor dar că, în urma eforturilor comune ale băncii centrale şi ale Guvernului, cursul a fost ţinut sub control. Dacă s-ar fi oprit aici, ar fi fost o declaraţie gri. Ponta a adăugat însă că
"După doar câteva minute a apărut un ordin destul de mare de cumpărare de valută. Estimez că a fost vorba despre o sumă de sub 50 de milioane de euro. Suficient pentru a duce la creşterea uşoară a cursului", a adăugat dealeru