Aproximativ 10.000 de persoane au asistat, duminică, pe malul Lacului Surduc, judeţul Timiş, la Aeronautic Show, în cadrul evenimentului având loc acrobaţii aeriene cu avioane uşoare şi demonstraţii cu parapanta şi cu bărci, transmite corespondentul MEDIAFAX.
Aproximativ 10.000 de persoane au asistat, pe malul Lacului Surduc, la Aeronautic Show 2012. În cadrul evenimentului au avut loc acrobaţii cu avioane, demonstraţii cu parapanta şi cu bărci, schi nautic, salt cu paraşuta, acrobaţii aeriene.
"Am ales ca loc de demonstraţie Lacul Surduc deoarece este o zonă superbă, care merită promovată. Este unul dintre motivele pentru care am ales localitatea Fârdea şi Lacul Surduc. Noi dorim să menţinem această locaţie. Primele două ediţii au fost pe lacul Morii în Bucureşti, urmează cea de-a treia acolo. Acum este prima ediţie pe Lacul Surduc, urmează cea de-a doua aici, anul viitor. Este foarte multă lume, foarte foarte cald, oamenii încearcă să stea cât mai mult la umbră, sperăm că le-a plăcut", a declarat corespondentului MEDIAFAX preşedintele Asociaţiei Aeronautice Române, Diana Dumitrache.
În cadrul show-ului ar fi trebuit să evolueze şi primarul din localitatea Fârdea, Samuel Lupulescu, însă acesta a spus că nu a putut pilota, pentru că era prea scurtă pista.
"Nu pot pilota, pentru că nu avem unde să aterizăm, este prea scurtă pista. Este un show pentru care ne pregătim de un an de zile. A fost o muncă grea, suntem în parteneriat cu Consiliul Judeţean Timiş. Este un show pe care noi nu l-am mai avut niciodată în zona Lacului Surduc, am vrut să prezentăm zona şi să o dezvoltăm, să facem cunoştinţă ţării întregi cu Lacul Surduc. După rezultatele de astăzi (duminică - n.r.) şi cererile pe care le avem vrem să ţinem în fiecare an o ediţie. Vrem să îmbunătăţim aerodromul, să facem lungimea pistei mai mare. Avem cereri de la mulţi care deţin avioa