Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Protestele din Piaţa Victoriei şi Piaţa Universităţii CONTINUĂ! Peste 200 de oameni strigă împotriva lui Ponta | FOTO

Publicat in Libertatea, miercuri 4 iulie 2012 ·

UPDATE ora 22.32 Cei aflaţi în Piaţa Victoriei cântă imnul României şi îndeamnă prin scandări la un nou protest şi mâine. Jandarmeria spune că, momentan, nu va dispersa mulţimea, atât timp cât protestul rămâne paşnic. UPDATE ora 21.55 Manifestanţii din Piaţa Victoriei fac apel la alte oraşe mari, precum Timişoara, Cluj sau Iaşi, pentru a se alătura protestului. UPDATE ora 22.32 Cei aflaţi în Piaţa Victoriei cântă imnul României şi îndeamnă prin scandări la un nou protest şi mâine. Jandarmeria spune că, momentan, nu va dispersa mulţimea, atât timp cât protestul rămâne paşnic. UPDATE ora 21.55 Manifestanţii din Piaţa Victoriei fac apel la alte oraşe mari, precum Timişoara, Cluj sau Iaşi, pentru a se alătura protestului.

UPDATE ora 21.45 Jandarmii şi-au mărit dispozitivul amplasat în zona ocupată de protestatarii din Piaţa Victoriei. Manifestanţii tot nu părăsesc Piaţa.

Peste 200 de oameni s-au adunat în Pieţele Victoriei şi Universităţii pentru a protesta împotriva premierului Victor Ponta şi a clasei politice, în general.

Printre cei prezenţi în Piaţa Victoriei se numără şi fostul prim-ministru Mihai Răzvan Ungureanu, solidar cu manifestanţii. Oamenii îi cer demisia lui Victor Ponta şi cer oprirea abuzurilor politicienilor.

În Piaţa Universităţii, cei 100 de participanţi de acolo s-au adunat în jurul Fântânii.

O echipă de jurnalişti de la Antena 3 a fost primită cu ostilitate în Piaţa Victoriei, manifestanţii huiduindu-i pe reprezentanţii televiziunii şi aruncând cu diverse obiecte spre ei.

Articolul in Libertatea >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Cele mai controversate momente ale lui Elon Musk din perioada în care a lucrat pentru Donald Trump

HotNews acum o ora
Elon Musk și-a încheiat activitatea în cadrul Departamentului de eficiență guvernamentală (DOGE) și este într-un conflict deschis cu președintele american Donald Trump, iar Time a trecut în revistă cele mai controversate momente ale fondatorului Spa

Donald Trump și Elon Musk au trecut la atac direct: „Nu ajungeai președinte fără mine” vs. „Sunt foarte dezamăgit. L-am ajutat mult”

HotNews acum 3 ore
Alianţa dintre preşedintele american și cel mai bogat om din lume s-a fracturat brusc joi, după ce preşedintele a criticat public poziţia lui Musk faţă de proiectul de lege privind reducerile fiscale, , transmit CNBC, citat News.ro, și BBC. Trump a

Gazzetta dello Sport anunţă că Chivu va semna vineri cu Inter Milano

News.ro acum 4 ore
Gazzetta dello Sport anunţă că antrenorul Cristian Chivu va semna vineri cu Inter Milano, el urmând să conducă echipa la Cupa Mondială a Cluburilor. Chivu (45 de ani) va semna un contract pe două sezoane. Numirea vine cu nouă zile înainte de începer

Iordania s-a calificat pentru prima dată în istoria sa la turneul final al Cupei Mondiale

News.ro acum o ora
Iordania s-a calificat pentru prima dată la Cupa Mondială, după ce victoria cu 2-0 a Coreei de Sud în faţa Irakului a confirmat calificarea naţiunii din vestul Asiei la turneul final. Ali Olwan a marcat un hattrick în victoria cu 3-0 a Iordaniei în

FOTO. Simona Halep, aproape de Papa Leon al XIV-lea- „Un moment de neuitat”

Ziua Constanta acum 4 ore
Fosta mare jucătoare de tenis Simona Halep a împărtășit pe Instagram emoțiile trăite în timpul vizitei sale la Vatican, unde s-a întâlnit cu Papa Leon al XIV-lea. „Un moment care va rămâne mereu în inima mea. Mulțumesc celor care au făcut posibil ac

Acțiune de dezinformare a românilor din diaspora, reclamată de Armată: este prezentat un document fals care convoacă la „recrutare”

HotNews acum 8 ore
O acțiune de dezinformare care are ca țintă cetățeni români stabiliți în străinătate este reclamată de Ministerul Apărării. Unii români din diasporă au primit un dcument fals prin care ar fi convocați la un centru militar din țară pentru „evaluarea

Acţiunile Tesla scad cu 8%, pe fondul conflictului dintre Musk şi Trump pe tema proiectului de buget

News.ro acum 3 ore
Acţiunile Tesla au scăzut joi cu 8% după ce CEO-ul Elon Musk şi preşedintele Donald Trump au schimbat replici acide în legătură cu proiectul de lege privind cheltuielile publice, aflat în Congres, transmite CNBC. Trump a declarat din Biroul Oval că

Afirmație controversată făcută de Trump: Ar fi mai bine să lăsăm Ucraina și Rusia să se lupte pentru o vreme

Mediafax acum 2 ore
În timpul întâlnirii din Biroul Oval, Trump și-a exprimat îndoielile cu privire la potențialul succes al negocierilor de pace între Rusia și Ucraina, afirmând că „uneori este mai bine să le lași să se lupte o vreme și apoi să le desparți”. Președint

Cine este generalul numit de Statele Unite comandant suprem al Forţelor armate ale NATO în Europa

Adevarul acum 4 ore
Statele Unite l-au numit pe generalul-locotenent Alexus G. Grynkewich, în vârstă de 53 de ani, în funcţia de comandant suprem al Forţelor armate ale NATO în Europa (ACEUR).

Mesaj RO-Alert, după ce un urs a intrat în municipiul Alba Iulia

News.ro acum 5 ore
Autorităţile au emis, joi seară, un mesaj Ro-Alert după ce un urs a fost văzut într-un cartier din municipiul Alba Iulia.

Vremea

București
acum

25°
vin.

19°/32°
sâm.

19°/30°
dum.

16°/30°
lun.

19°/30°
Iasi
acum

23°
vin.

19°/30°
sâm.

18°/29°
dum.

17°/30°
lun.

16°/25°
Constanta
acum

16°
vin.

16°/24°
sâm.

18°/23°
dum.

18°/23°
lun.

20°/26°
Cluj-Napoca
acum

20°
vin.

19°/29°
sâm.

18°/28°
dum.

19°/29°
lun.

16°/21°
Timisoara
acum

19°
vin.

15°/32°
sâm.

18°/32°
dum.

19°/32°
lun.

16°/24°