Doctor în filozofia artelor spectacolului, titlu conferit de Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică din Bucureşti, Cezar Ghioca a început o carieră strălucită printr-o disertaţie despre compatibilitatea musicalului american cu teatrul românesc contemporan.
A făcut studii aprofundate în regie de teatru de arta actorului, iar specializarea în teatru muzical a aprofundat-o în Statele Unite ale Americii, cu sprijinul unei prestigioase burse Fulbright. Experienţa americană şi-a împărtăşit-o şi sub formă publicistică, având cronici dramatice publicate în Adevărul literar şi artistic în 2004-2005, dar şi ca profesor la Catedra de Studii Americane a Facultăţii de Litere a Universităţii Bucureşti, printr-un curs de teatru american contemporan.
Cezar Ghioca vrea acum să revoluţioneze musicalul românesc, după ce a colaborat deja, ca dramaturg, la realizarea unor opere în premieră naţională. Printre montările sale de succes pot fi menţionate “Căsătorie cu de-a sila” şi “Doctor fără voie”, de Molière, “Divanul persian” şi “O premieră furtunoasă”, musicaluri de Octavian Sava şi Marius Ţeicu, “Fason de înger”, spectacol coupé, bazat pe textele Incomparabilul Nakonecinikov şi Douăzeci de minute cu îngerul de Alexandr Vampilov, “O noapte furtunoasă” de I.L. Caragiale şi multe altele.
Rămânând la Caragiale, acum, în anul centenarului marelui dramaturg, Cezar Ghioca îşi aduce aportul, alături de alţi mari artişti români, la realizarea unei serii de spectacole în cadrul festivalului “Bucureştii lui Caragiale”, ce a debutat la 9 iunie sub sloganul “100 de ani – 100 de spectacole – 100 de artişti”. Bucureştenii care vor să se bucure în această vară de spectacole inedite trebuie să ştie că ar putea sta la masă cu unul dintre cei mai buni regizori de musical ai lumii, care şi-a făcut studiile aprofundate în SUA. Pe Cezar Ghioca l-am găsit la “Conu’ I