Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Darius Miclea: „Toţi trebuie să ne dorim promovarea”

Publicat in Zi de zi - Mures, marți 10 iulie 2012 ·

..Noul antrenor secund al echipei de fotbal FC Municipal Târgu-Mureş este târgumureşeanul Darius Miclea. Acesta a revenit acasă după 12 ani petrecuţi la alte echipe din ţară şi străinătate.

Plecat la CSM Reşiţa, de la ASA în 2000, Darius a ajuns în iarna lui 2003 la Alba Iulia, cu care a reuşit să promoveze în Liga I. A urmat un an la Papa Lombard, în prima divizie din Ungaria, în 2005. După revenirea la Alba Iulia, a mai trecut printr-o experienţă în afara graniţelor, în Azerbaidjan, la Shahdag Qusar. Revenit în ţară, a jucat la UTA, tot un an, altul la Gaz Metan Târgu-Mureş, apoi la Arieşul Turda. Din anul 2010 a trecut la Voinţa Sibiu, unde a fost antrenor jucător şi a reuşit promovarea în Liga I. Atât ultima echipă, cât şi cea din oraşul natal au retrogradat, iar Darius a decis să revină acasă.

Reporter: Ce sentimente te încearcă la revenirea acasă?

Darius Miclea: În primul rând, este o satisfacţie sufletească deosebită. După atâţia ani petrecuţi departe de casă, în ţară sau în afara ei, revenirea este o mare bucurie.

Rep.: Cu ce amintiri ai rămas în cei 12 ani?

D.M.: Din punct de vedere sportiv, totul a fost bine. De la fiecare echipă am amintiri frumoase, fiecare a fost o experienţă în plus. Singurul lucru care nu m-a mulţumit a fost faptul că am fost departe de ai mei.

Rep.: Ai urmărit FCM-ul de la înfiinţarea sa? Ce impresie ţi-a lăsat?

D.M.: Bineînţeles că am urmărit-o, de când a apărut am fost numai în ţară. Ce am putut constata a fost faptul că s-a pus mult suflet şi s-au realizat multe lucruri bune. S-a alcătuit o echipă care-şi doreşte performanţa, din păcate nu a ieşit bine în ediţia trecută. Pentru ce eforturi s-au făcut, este normal să se dorească revenirea în Liga I.

Rep.: Cum vezi şansele de revenire?

D.M.: Personal le văd foarte mari, mie mi-ar fi încă o promovare adăugată la

Articolul in Zi de zi - Mures >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Rectorul SNSPA, Remus Pricopie, anunță că își depune în această seară candidatura pentru alegerile prezidențiale

HotNews acum 27 minute
„După o matură chibzuință am decis să-mi depun în această seară candidatura pentru alegerile prezidențiale”, a scris Pricopie pe Facebook. Știre în curs de actualizare.

Incendiu într-o cameră aflată la etajul 6 al unui cămin studenţesc din Cluj-Napoca/ Aproximativ 200 de persoane au ieşit din clădire

News.ro acum 3 ore
Un incendiu a izbucnit, sâmbătă după-amiază, într-o cameră aflată la etajul 6 al unui cămin studenţesc din Cluj-Napoca, pompierii intervenind cu trei autospeciale şi reuşind să stingă focul. Aproximativ 200 de persoane au ieşit din clădire, fără a a

Mesaj RO-Alert în București, pentru dispariția unui tânăr de 14 ani. Oamenii care pot oferi detalii sunt rugați să sune la 112

Libertatea acum 3 ore
Un mesaj RO-Alert a fost emis de către autorități, după ce un tânăr în vârstă de 14 ani, din București, este dat dispărut. Acesta a plecat de acasă, vineri, 14 martie, și nu s-a mai întors.

Miting EuRo Manifest în Piaţa Victoriei pentru susținerea apartenenţei la UE. Fanii lui Călin Georgescu, identificați de jandarmi

Libertatea acum 2 ore
Peste 1.000 de oameni au fost prezenți sâmbătă, 15 martie, la mitingul „EuRo Manifest” din Piaţa Victoriei din Bucureşti. În zonă au fost găsiți și susţinători ai lui Călin Georgescu, iar jandarmii au făcut apel la oameni să nu răspundă provocărilor.

CNA a decis eliminarea conţinutului ilegal al unor postări de pe TikTok în care erau ameninţaţi membrii BEC

News.ro acum 2 ore
Consiliul Naţional al Audiovizualului (CNA) a decis, sâmbătă, eliminarea unor materiale audiovizuale de pe TikTok în care erau ameninţaţi memebri ai Biroului Electoral Central (BEC). De asemenea, va fi analizată închiderea conturilor pe care au fost

Superliga: Farul a remizat cu Poli Iaşi, scor 0-0, în prima etapă a play-out-ului

News.ro acum o ora
Formaţia Farul Constanţa a terminat la egalitate, sâmbătă, pe teren propriu, scor 0-0, cu echipa Poli Iaşi, în prima etapă a play-out-ului Superligii. Farul: Buzbuchi – Sîrbu (Gustavo ’60), Larie, Bălaşa (Baptista ’80), Cr. Ganea – Vînă, Dican (N. P

Ilie Bolojan, după summitul convocat de Starmer: România continuă sprijinul pentru Ucraina

Libertatea acum 5 ore
Preşedintele interimar al României, Ilie Bolojan, a participat sâmbătă la un summit virtual convocat de premierul britanic Keir Starmer, unde a subliniat angajamentul României de a continua sprijinul pentru Ucraina.

Viktor Orban promite măsuri drastice împotriva presei şi ONG-urilor într-un discurs presărat cu teorii ale conspiraţiei: “Urmează curăţenia de Paşte. Insectele au iernat / Vom elimina întreaga armată din umbră”

News.ro acum 3 ore
Premierul populist al Ungariei, Viktor Orban, a promis sâmbătă că îşi va elibera ţara de cei despre care susţine că lucrează pentru interesele puterilor străine, afirmând că guvernul său de dreapta va elimina o „armată din umbră” globală care serveş

SUA: Cel puţin 14 persoane au murit în urma tornadelor din Missouri şi Arkansas

News.ro acum o ora
Cel puţin 14 persoane au murit şi alte zeci au fost rănite în tornadele şi furtunile violente din centrul şi sudul Statelor Unite, au anunţat sâmbătă autorităţile locale, potrivit AFP. Autorităţile din Missouri au confirmat 11 „decese legate de furt

Anamaria Gavrilă: Această candidatură este una de conjunctură. Noi suntem aici un simbol

Ziarul Financiar acum o ora
Lidera POT, Anamaria Gavrilă, ş-a depus, sâmbătă seara, candidatura la alegerile prezidenţiale. „Această candidatură este una de conjunctură. Noi nu recunoaştem aceste alegeri ca fiind unele legitime, însă ei au creat un joc care este nedrept”, spun

Vremea

București
acum

15°
sâm.

14°/25°
dum.

12°/18°
lun.

4°/12°
mar.

1°/7°
Iasi
acum

sâm.

7°/24°
dum.

5°/9°
lun.

1°/8°
mar.

-1°/5°
Constanta
acum

16°
sâm.

12°/21°
dum.

9°/16°
lun.

5°/10°
mar.

2°/6°
Cluj-Napoca
acum

12°
sâm.

10°/22°
dum.

4°/11°
lun.

-1°/6°
mar.

-3°/2°
Timisoara
acum

11°
sâm.

11°/20°
dum.

6°/11°
lun.

1°/8°
mar.

-1°/6°