Ministrul sirian al Apărării, generalul Daoud Rajha, şi adjunctul său, Assef Shawkat, care era şi cumnatul preşedintelui Bashar al Assad, au fost ucişi într-un atac al rebelilor.
Ministrul sirian al Apărării, generalul Daoud Rajha, a fost ucis ieri într-un atentat sinucigaş care a vizat clădirea Securităţii Naţionale din Damasc. Clădirea, ultraprotejată, se află în cartierul Rawda, din centrul capitalei siriene.
„Generalul Daoud Rajha a căzut martir în atentatul terorist care a vizat, clădirea Securităţii Naţionale", a anunţat televiziunea, care declarase anterior că atentatul s-a produs în timpul unei reuniuni a miniştrilor şi oficialilor din cadrul securităţii. Ulterior, televiziunea oficială siriană a revenit, anunţând că şi ministrul adjunct al Apărării, cumnatul preşedintelui sirian, Assef Shawkat, unul dintre principalii responsabili ai serviciilor de securitate din ţară, a fost ucis în atentatul de ieri, odată cu ministrul Apărării. Assef Shawkat era soţul surorii mai mari a lui Assad, Bushra.
Generalul Shawkat şi generalul Daoud Rajha sunt doi dintre cei mai importanţi oficiali sirieni care şi-au pierdut viaţa de la începutul revoltei împotriva regimului, în martie 2011. Atentatul sinucigaş s-a soldat cu mai mulţi răniţi, dintre care unii „grav", în rândul miniştrilor şi oficialilor din cadrul serviciilor de securitate reuniţi în imobil. Televiziunea oficială siriană a confirmat şi moartea generalului Hassan Turkmani, şeful celulei de criză create după declanşarea violenţelor din Siria, în martie 2011.
Ministrul de Interne, rănit
Printre răniţi se află ministrul de Interne, Mohammad Ibrahim al-Shaar, şeful Securităţii Naţionale, Hisham Ikhtiar, şi Hassan Turkmeni, adjunct al vicepreşedintelui, potrivit unei surse din cadrul serviciilor de securitate. Aceştia au fost transportaţi la Spitalul al-Shami din capitală. „Ministrul