Un autoturism de teren VW, care a aparţinut unui cetăţean italian omorât în bătaie în 2010, crimă pentru care sunt judecaţi trei români, printre care şi un tânăr din Marginea, a fost ridicat, ieri, de carabinieri, din curtea Inspectoratului de Poliţie Judeţean Suceava. Maşina se afla în custodia poliţiştilor suceveni de aproape doi ani de zile, când a fost depistată în trafic, fiind ridicată acum ca mijloc de probă în dosarul de omor aflat pe masa procurorilor italieni.
L-au bătut ore în şir până şi-a dat duhul
Conform anchetatorilor din Italia, în martie 2010, întreprinzătorul italian din domeniul construcţiilor Carmelo Casale a fost ucis de fraţii români Liviu Marchidan, de 30 de ani, şi Ionuţ Radu Marchidan, de 21 de ani, ambii domiciliaţi la Torino, în complicitate cu Constantin Ionel Dochiţei, în vârstă de 25 de ani, din comuna Marginea, care la acea vreme se afla şi el la Torino.
Mobilul crimei ar fi fost legat de împrumuturile bancare obţinute de fraţii Marchidan, cu ajutorul lui Casale, şi neînţelegerile ce au apărut ulterior.
Conform anchetatorilor, în noaptea de 30 martie 2010, între cei trei a avut loc o certă violentă, în incinta unui club, după care italianul s-a urcat la volanului unei maşini şi a plecat, fără a mai fi văzut în viaţă.
Ancheta ulterioară a stabilit că maşina condusă de italian a fost blocată în trafic de către cei doi fraţi, cărora li s-ar fi alăturat tânărul din Marginea. Urcat într-o altă maşină şi dus cu forţa într-o casă, italianul a fost legat de mâini şi de picioare, bătut şi torturat timp de câteva ore. Necropsia a arătat că Carmelo Casale a decedat după câteva ore de bătaie, toţi cei trei români fiind puşi sub acuzare pentru omor.
Arestările, la un an de la crimă
Corpul neînsufleţit a fost descoperit de poliţişti câteva zile mai târziu, declanşându-se o anchetă care s-a des