Ministerul de Interne bulgar consideră că atentatul din Bulgaria a fost produs de un kamikaze, în timp ce omologul său de la Externe susţine că a fost vorba despre o bombă din cala autobuzului.
Atentatul antiisraelian din Bulgaria, care a provocat moartea a cel puţin şapte persoane - şase israelieni şi un bulgar -, potrivit unui nou bilanţ, a fost comis de un kamikaze, a anunţat joi ministrul bulgar de Interne Ţvetan Ţvetanov, citat de AFP.
"Explozia a fost provocată de un bărbat care a murit în atentat şi a cărui identitate exactă nu a fost stabilită. Documentele sale de călătorie constau într-un permis de conducere fals din statul Michigan", în Statele Unite, a precizat ministrul aflat la Burgas, pe litoralul Mării Negre.
"Numărul morţilor s-a ridicat la opt: şase israelieni, un bulgar şi atacatorul sinucigaş", a adăugat ministrul.
Atacul, imputat de Israel Iranului, a vizat un autocar care transfera către terminal turiştii israelieni sosiţi cu un avion charter cu 151 de persoane la bord.
Ministrul de Externe: Explozia a fost provocată de o bombă plasată în vehicul
Ministrul bulgar al Afacerilor Externe i-a transmis omologului său israelian Avigdor Lieberman că explozia produsă miercuri într-un autobuz de turişti israelieni pe aeroportul bulgar Burgas a fost provocată de o bombă aflată în vehicul, vorbind despre un bilanţ de 7 morţi, transmite AFP.
"Ministrul Mladenov l-a informat pe ministrul Lieberman că explozia a fost cauzată de o bombă plasată într-un autobuz ce transporta turişti care debarcaseră dintr-un zbor charter din Israel", conform unui comunicat al Ministerului israelian al Afacerilor Externe.
"La faţa locului au fost găsite şase corpuri iar o altă persoană care a fost grav rănită a murit la spital. Două persoane grav rănite se află la terapie intensivă. Aproximativ 30 de persoane sunt spitalizate"