Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Aproape jumătate dintre dascălii care au dat definitivatul au picat examenul

Publicat in Monitorul de Suceava, luni 23 iulie 2012 ·

Aproape jumătate dintre dascălii suceveni care au susţinut săptămâna trecută definitivatul în învăţământ au picat examenul, unii dintre ei cu note chiar foarte mici.

Dacă la inspecţiile la clasă care au precedat examenul de definitivat, cei mai mulţi dintre profesori s-au descurcat bine şi foarte bine, la examenul scris lucrurile nu au mai stat la fel, 41% dintre candidaţi nereuşind să ia note de trecere.

Astfel, din cei 208 înscrişi la cele 33 de discipline, la examen s-au prezentat 193 de cadre didactice şi au promovat doar 114.

Trei dintre candidaţi au obţinut note între 1-1,99, alţi patru au luat între 2 şi 2,99, iar note între 3 şi 3,99 au primit opt candidaţi. Rezultate de la 4 la 4,99 au obţinut 19 cadre didactice, iar cu note între 5 şi 5,99 au fost notaţi 29 concurenţi. La limita promovării au fost 16 candidaţi, care nu au reuşit să obţină nota 7, ci doar între 6 şi 6,99.

65 de dascăli au luat note de la 7 la 7,99 şi 36 de profesori, note de la 8 la 8,99.

11 candidaţi de la examenul de definitivat au obţinut note între 9 şi 9,99, iar doi concurenţi au obţinut nota maximă, 10. Cei doi candidaţi au dat examenul la disciplinele Cultură Civică şi Educaţie Civică.

În perioada 23-24 iulie este programată înregistrarea contestaţiilor şi transmiterea acestora centrelor zonale de soluţionare a contestaţiilor, pe 25 iulie acestea urmând să fie rezolvate. Rezultatele finale se vor afişa în 26 iulie.

Aproape jumătate dintre dascălii suceveni care au susţinut săptămâna trecută definitivatul în învăţământ au picat examenul, unii dintre ei cu note chiar foarte mici.

Dacă la inspecţiile la clasă care au precedat examenul de definitivat, cei mai mulţi dintre profesori s-au descurcat bine şi foarte bine, la examenul scris lucrurile nu au mai stat la fel, 41% dintre candidaţi nereuşind să ia note de trecere.

Astfel, din cei 208

Articolul in Monitorul de Suceava >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Marcel Ciolacu anunţă că de săptămâna viitoare Cazinoul din Constanţa va fi deschis publicului: „Mă bucur imens că încă un obiectiv pe care l-am început când eram vicepremier acum îl finalizez când sunt prim-ministru” VIDEO

News.ro acum 11 ore
Premierul Marcel Ciolacu anunţă că săptămâna viitoare se termină, după cinci ani, refacerea Cazinoului din Constanţa, iar „superba clădire” va putea fi vizitată în sfârşit de către public. Anunţul a fost făcut chiar de Ciolacu, care a postat pe TikT

România nu va participa la reuniunea convocată de Macron la Paris, a anunțat Cristian Diaconescu. Cum motivează absența țării noastre de la discuțiile despre „securitatea europeană”

HotNews acum 8 ore
Cristian Diaconescu, consilier prezidențial pentru apărare și siguranță națională, a declarat, dumincă seară, că România nu va lua parte la reuniunea pe care a convocat-o președintele francez Emmanuel Macron, luni, la Paris, pentru discuții despre s

Autobuzele din București nu vor mai circula până miercuri pe linia de tramvai din cauza vremii

Libertatea acum 2 ore
Autobuzele nu vor mai circula până miercuri pe linia de tramvai, se arată într-o postare pe pagina de Facebook a Societatății de Transport București STB SA.

Vreme rece și ninsori în București. Strat de zăpadă de 12 centimetri. Meteorologii au emis o nouă prognoză specială pentru Capitală

HotNews acum 9 ore
Meteorologii au emis, duminică seară, o nouă prognoză specială pentru Bucureşti, avertizând că până miercuri dimineaţă vremea va fi rece, va ninge, iar stratul de zăpadă depus va atinge 12 centimetri grosime. Potrivit Administraţiei Naţionale de Met

„Un semnal foarte prost pentru noi”. Nicușor Dan, solicitare pentru președintele Bolojan și ministrul Hurezeanu

HotNews acum 11 ore
Președintele interimar al României, Ilie Bolojan, și ministrul român de Externe, Emil Hurezeanu, au „obligația să obțină un loc la masa discuțiilor de la Paris”, convocate de urgență de Emmanuel Macron, pentru a discuta despre „securitatea european

SuperLiga: FCSB a urcat pe primul loc, după victoria cu Gloria Buzău

HotNews acum 7 ore
FCSB s-a impus pe terenul echipei Gloria Buzău, scor 2-0, într-o partidă disputată în etapa cu numărul 27 din SuperLiga. Din cauza ninsorii abundente, startul partidei din Crâng a fost amânat, însă meciul a început cu 15 minute mai târziu decât era

Elon Musk anunță lansarea Grok 3, chatbotul de inteligenţă considerat un rival al ChatGPT

HotNews acum 11 ore
Miliardarul Elon Musk a anunţat sâmbătă că chatbotul său de inteligenţă artificială, Grok 3, dezvoltat de compania xAI şi considerat un rival al ChatGPT, va fi lansat luni, printr-o demonstraţie live, transmite Reuters, citată de News.ro. La început

Viktor Orbán, despre posibilitatea ca Europa să nu fie inclusă în negocierile de pace: „Ungaria va fi întotdeauna acolo, eu voi obţine de fiecare dată ceea ce este important pentru unguri”

Libertatea acum 2 ore
Ungaria rămâne o țară puternică și angajată, cu un prim-ministru experimentat, potrivit declarațiilor lui Viktor Orbán într-un interviu pentru site-ul Mandiner, citat de News.ro. Premierul ungar a subliniat că va obține întotdeauna ceea ce este impo

Prima apariție publică a lui Klaus Iohannis după demisie, la Sibiu. A spus doar două cuvinte | VIDEO

Libertatea acum 11 ore
Klaus Iohannis a apărut pentru prima dată în public după demisia din funcția de președinte al României duminică, 16 februarie. El a participat, alături de soția sa, Carmen Iohannis, și un agent SPP, la slujba de la Biserica Catolică din Sibiu.

Serie A: Parma a cedat din nou, 0-1 cu AS Roma. Dennis Man a fost înlocuit în minutul 35

News.ro acum 8 ore
Echipa italiană AS Roma a învins duminic, în deplasare, scor 1-0, gruparea Parma, în etapa a 25-a din Serie A. Românul Dennis Man a fost înlocuit în minutul 35. La Parma, oaspeţii au primit penalti în minutul 29, dar după verificarea VAR, lovitura d

Vremea

București
acum

-4°
lun.

-4°/-1°
mar.

-3°/-0°
mie.

-5°/-0°
joi

-6°/-1°
Iasi
acum

-8°
lun.

-8°/1°
mar.

-5°/2°
mie.

-3°/2°
joi

-3°/1°
Constanta
acum

-3°
lun.

-3°/3°
mar.

2°/3°
mie.

1°/3°
joi

-1°/3°
Cluj-Napoca
acum

-9°
lun.

-9°/1°
mar.

-4°/1°
mie.

-5°/1°
joi

-5°/1°
Timisoara
acum

-3°
lun.

-3°/3°
mar.

-3°/3°
mie.

-4°/3°
joi

-3°/4°