După exact o lună de la numirea sa ca viceprimar al Alba Iuliei, Simone Albani a fost revocat din funcție, la inițiativa consilierilor locali PDL și PP-DD. În locul acestuia a fost numit, cu 12 voturi “pentru”, PP-DD-istul Dorin Șerdean, care va conduce Primăria împreună cu Mircea Hava și Paul Voicu. Simone Albani este convins că decizia de a fi demis din funcție a fost determinată de faptul că nu a dorit să fie o marionetă și să facă jocurile împreună cu PDL în administrația locală.
“Au votat împotriva a ceea ce înseamnă dezvoltarea orașului. Mi s-a cerut să fiu o marionetă și bineînțeles că nu am fost de acord. Singurul lucru care mă bucură în ceea ce s-a întâmplat astăzi a fost că unii au crezut că am ajuns la o înțelegere cu PD-ul și că facem blat cu ei, dar am arătat foarte clar că singura dorință pe care am avut-o de când am ajuns în primărie a fost să ajut orașul să se dezvolte, să ajut cetățenii. Unii nu sunt de acord cu treaba asta, unii doresc ca lucrurile să funcționeze în primărie ca și până acum și să nu fie deranjați de nimeni”, a explicat Albani.
Acesta este de părere că, parțial, demersurile PSD de revocare a viceprimarului Paul Voicu au influențat demiterea lui, dar că un factor esențial în luarea acestei decizii a fost faptul că a devenit deranjant, prin interesul manifestat în primărie, pentru PDL: “Eu sunt ferm convins că problema principală a fost munca pe care am făcut-o eu în această lună de zile cât am fost viceprimar și i-am deranjat”.
La polul opus, primarul Mircea Hava declară că PDL a avut toată bunăvoința să colaboreze cu liberalii, dar că aceștia au fost cei care au trădat, încercând să-l revoce pe Paul Voicu: “Îmi pare rău, am fost foarte mulțumit de ceea ce am făcut la alegeri, pentru că, cât de cât, s-a unit dreapta, îmi pare foarte rău că trebuie să discutăm cu oameni care nu sunt pe picioarele lor. Era corect ce