Mesajul a fost trimis. Multumesc!

SUA: Republicanul Mitt Romney și-a prezentat coechipierul pentru prezidențiale. VEZI ce gafă a făcut | VIDEO

Publicat in Evenimentul Zilei, duminică 12 august 2012 ·

Candidatul republican la Casa Albă, Mitt Romney, a provocat, ieri, zâmbete, când și-a prezentat „coechipierul” Paul Ryan drept „viitorul preşedinte al Statelor Unite”. Sursa: Reuters

„Întâmpinaţi-l alături de mine pe viitorul preşedinte al Statelor Unite, Paul Ryan”, a afirmat Mitt Romney în faţa susţinătorilor săi la Norfolk, în statul Virginia, înainte de a se corecta rapid și a spune „vicepreședinte”.

Mitt Romney a dorit să-i anunţe pe americani că l-a ales reprezentantul de Wisconsin (nordul SUA) drept „coechipier”, pentru a înfrunta perechea Obama-Biden la alegerile prezidenţiale de la 6 noiembrie.

Aceasta înseamnă că cei doi vor participa împreună la cursa prezidenţială şi Ryan va prelua postul de vicepreşedinte, dacă vor câştiga această cursă.

„Din când în când, am mai făcut gafe, însă nu mă înşel în privinţa acestui bărbat”, a afirmat el, zâmbind, însă vizibil jenat. „Vă pot spune că el va fi următorul vicepreşedinte al Statelor Unite”, a precizat candidatul republican.

În timpul campaniei prezidenţiale din 2008, Barack Obama a făcut şi el aceeaşi greşeală cu „coechipierul” său, senatorul Joe Biden, pe care l-a prezentat drept „viitorul preşedinte” al SUA.

Cine este Paul Ryan?

Paul Ryan, congressman de Wisconsin (nord), are 42 de ani şi a devenit unul din cei mai influenţi aleşi din Camera Reprezentanţilor, pentru că a criticat intens datoria acumulată de Statele Unite. Este președintele comisiei pentru buget a Camerei.

Ryan a promis să „restabilească măreţia” Statelor Unite ale Americii, dacă cei doi vor câştiga alegerile din noiembrie.

Pe de altă parte însă, echipa candidatului democrat Barack Obama susţine că Paul Ryan apără o viziune „radicală şi greşită” a economiei, care va conduce la repetarea unor greşeli „catastrofale” dacă va fi pusă în practică.

„Vom restabili măreţ

Articolul in Evenimentul Zilei >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Incendiu în piața agroalimentară „Alexandru cel Bun” din Iași – Pompierii au intervenit cu mai multe autospeciale

G4Media acum 25 minute
Dimensiune text Dimensiune text Mică Normală Mare Pompierii au intervenit, sâmbătă seara, cu mai multe autospeciale pentru a stinge un incendiu izbucnit în piaţa agroalimentară ”Alexandru cel Bun” din municipiul Iaşi. Incendiul s-a manifestat cu deg

Oana Țoiu: Trebuie să facem trecerea de la a ajuta Ucraina să reziste, la a o ajuta să câștige

Mediafax acum 35 minute
Sâmbătă, la Antena 3 CNN, ministrul de Externe, Oana Țoiu, a condamnat atacurile rusești recente asupra Ucrainei, caracterizându-le drept „incalificabile”. De asemenea, oficialul a pledat pentru o sporire a sprijinului pentru Ucraina „Trebuie să fac

Un planor s-a prăbușit în Olt. Pilotul a murit

HotNews acum 4 ore
Un planor s-a prăbuşit, sâmbătă după-amiază, pe un câmp din judeţul Olt, între localităţile Caracal şi Drăghiceni, informează News.ro. Primele informaţii oferite de ISU Olt arătau că pilotul era încarcerat. El a fost scos, fiind însă declarat mort.

Ministrul Pîslaru, despre banii alocați României în următorul buget european: „O sumă bună la prima vedere, dar vine cu condiții stricte”

HotNews acum o ora
Ministrul Investiţiilor şi Proiectelor Europene, Dragoş Pîslaru, anunţă, sâmbătă seară, că a studiat în detaliu noul Cadru Financiar Multianual 2028–2035, propus recent de Comisia Europeană, iar României i se propune o alocare iniţială de 60 miliard

Jucătoarea de tenis Sorana Cîrstea a fost învinsă în semifinalele turneului UniCredit Iași Open (WTA 250)

Ziua Constanta acum 2 ore
Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea a fost învinsă de elvețianca Jil Teichmann, cu 6-4, 6-3, sâmbătă, în semifinalele turneului UniCredit Iași Open (WTA 250), dotat cu premii totale de 239.212 euro, potrivit Agerpres. Cîrstea (35 ani, 166 WTA)

Tragedie în Vietnam: Cel puţin 34 de persoane au murit după ce o ambarcaţiune turistică s-a răsturnat în Golful Ha Long - VIDEO

News.ro acum 2 ore
Cel puţin 34 de persoane au murit după ce o ambarcaţiune turistică s-a răsturnat în Vietnam, relatează presa locală, citată de Sky News. Wonder Sea transporta 53 de persoane, inclusiv cinci membri ai echipajului, când s-a răsturnat din cauza vântulu

SuperLiga: Universitatea Cluj și UTA Arad, remiză cu goluri în etapa a doua

HotNews acum 2 ore
Universitatea Cluj și UTA Arad au terminat la egalitate, scor 1-1, meciul disputat, sâmbătă, în etapa a doua din SuperLiga. Unversitatea Cluj – UTA Arad 1-1 Deși gazdele au avut mai multe ocaziî în prima parte a meciului, oaspeții au deschis scorul

FOTO O femeie a fost prinsă între doi bolovani în Munții Bucegi. Intervenție dificilă a salvamontiștilor

Ziua Constanta acum 4 ore
În urma unui apel de urgență primit prin SNUAU 112, a fost semnalată o situație gravă pe Valea Pietrele din Munții Bucegi. Din primele informații, o persoană a fost surprinsă și strivită de doi bolovani, dar aceasta este conștientă în acest moment.

SUA Incident grav în East Hollywood! Peste 20 de răniți după ce un vehicul a intrat în mulțime

Ziua Constanta acum 7 ore
Peste 20 de oameni au fost răniți după ce un „vehicul necunoscut” a intrat în mulțime în East Hollywood sâmbătă dimineața, potrivit Departamentului de Pompieri din Los Angeles. Peste 20 de oameni au fost răniți după ce un „vehicul necunoscut” a intr

Doi copii de nouă ani, loviţi de un ski-jet pe Dunăre condus de un bucureștean care consumase alcool

HotNews acum 4 ore
Doi copii în vârstă de nouă ani care se scăldau în apele Dunării, în zona plajei Gostinu, județul Giurgiu, au ajuns sâmbătă la spital după ce au fost loviţi de un ski-jet condus de un bărbat care consumase alcool, anunță IPJ Giurgiu. Poliţiştii au f

Vremea

București
acum

23°
sâm.

17°/30°
dum.

19°/33°
lun.

23°/39°
mar.

25°/42°
Iasi
acum

20°
sâm.

17°/26°
dum.

17°/30°
lun.

18°/34°
mar.

21°/39°
Constanta
acum

21°
sâm.

18°/28°
dum.

20°/29°
lun.

22°/30°
mar.

23°/30°
Cluj-Napoca
acum

19°
sâm.

15°/25°
dum.

19°/28°
lun.

20°/32°
mar.

20°/32°
Timisoara
acum

23°
sâm.

16°/30°
dum.

19°/35°
lun.

21°/39°
mar.

20°/35°