Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Oportunităţi de angajare pentru români în Norvegia, Danemarca şi Germania. Vezi oferta locurilor de muncă

Publicat in Antena 3, luni 20 august 2012 ·

Inginerii români au cele mai multe şanse să-şi găsească un loc de muncă în străinătate, oferte pentru aceştia fiind valabile în Norvegia şi Germania, cu salarii de până la 110.000 de euro brut pe an, în timp ce în Danemarca sunt căutaţi lucrătorii agricoli, conform reţelei europene de ocupare EURES, citată de Mediafax.

În Norvegia, regiunea Oyjord, sunt disponibile două posturi de inginer mecanic pentru rezolvarea problemelor tehnice, programare pe maşini de debitat cu jet de apă şi proiectare de echipamente pentru cuptoare de topire, incluzând maşini de găurit.

Candidaţii trebuie să fie licenţiaţi în inginerie mecanică şi să fie familiarizaţi cu programele CAD 2D: Autocad, Autodesk Inventor sau similar şi să vorbească fluent limba engleză. Angajatorul oferă un salariu de 40.000 - 53.000 de euro brut/an, în funcţie de experienţă, venitul putând creşte dacă inginerul, după ceva timp, este în măsură să vorbească şi să scrie în limba norvegiană. Data de începere a contractului este 1 octombrie, programul de lucru fiind de 37,5 ore/săptămână.

Alte două posturi de inginer mecanic sunt disponibile tot în Norvegia, la Oslo, la o agenţie de consultanţă în sectorul petrolului şi gazelor naturale, care se ocupă cu oferte şi vânzări, studii, proiectare, planificare, achiziţii şi logistică, execuţie şi instalare, testare, punere în funcţiune şi operaţiuni de dezafectare pentru cinci platforme din domeniul petrolului şi gazelor naturale.

Pentru a putea obţine un astfel de post, candidaţii trebuie să fie licenţiaţi sau să aibă un master în inginerie mecanică şi peste cinci ani experienţă. De asemenea, sunt necesare certificat şi experienţă în sudură, experienţă de lucru în atelier mecanic/producţie şi o bună cunoaştere a limbii engleze. În funcţie de experienţă, salariul variază de la 41 la 56 euro brut/oră, ajungând până la 110.000 euro brut/an.

T

Articolul in Antena 3 >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Premierul Ilie Bolojan, discuții cu omogul său ucrainean Denys Shmyhal

Mediafax acum 7 ore
Premierul Ilie Bolojan a avut marți seara discuții cu omologul său ucrainea Denys Shmyhal despre război și despre efectele regionale ale acestuia, dar și despre drepturile minorității române din Ucraina. Potrivit unui comunicat al Guvernului, cei do

Cine este Dragoș Hotea, consilierul pe probleme externe al premierului Ilie Bolojan

HotNews acum 11 ore
Dragoș Hotea are o experiență de peste 18 ani în domeniul politicii externe și al promovării drepturilor omului, a scris Guvernul în comunicatul prin care a anunțat, marți, că diplomatul va prelua responsabilitățile de consilier al prim-ministrului

Bolojan: În Justiţie, vârsta medie de pensionare este 48 de ani, pensia medie 5.000 de euro

BusinessMagazin acum 9 ore
Aceste lucruri nu mai pot continua pentru că sunt anormale şi le vom corecta, susţine premierul Ilie Bolojan, care spune că vârsta medie de pensionare în Justiţie este 48 de ani, iar pensia medie de 5.000 de euro.

Bolojan, replică pentru PSD, după ameninţările cu ieşirea de la guvernare: „E ușor să stai pe margine”

Adevarul acum 8 ore
În timp ce PSD sugerează că ar putea părăsi guvernarea, premierul Ilie Bolojan evită disputele publice și le amintește că „este foarte ușor să stai pe margine și să spui cum ar trebui făcut”.

Trump îl acuză pe Putin că vorbește „prostii” și ia în calcul noi sancțiuni. „Nu tratează cum trebuie ființele umane”

HotNews acum 9 ore
Președintele american Donald Trump l-a acuzat marți pe omologul său rus, Vladimir Putin, că vorbește „prostii” despre Ucraina, spunând că SUA va trimite Kievului mai multe arme ca să se apere, relatează AFP. Declarația liderului american a reflectat

Marius Tucă Show începe miercuri, 9 iulie, de la ora 20.00, live pe Gândul. Invitat: prof. univ. dr. Dan Dungaciu

Gandul acum 8 ore
Invitatul zilei este prof. univ. dr. Dan Dungaciu, analist, sociolog și geopolitician. Emisiunea poate fi urmărită live pe Facebook și pe canalul de YouTube Gandul. ”Tineți aproape!”

Bolojan: Toate companiile de stat vor fi auditate. Cele care se vede cât se poate de clar din analize economice că au pierdere de ani de zile, trebuie pur şi simplu închise sau date în administrare privată

News.ro acum 9 ore
Premierul Ilie Bolojan a declarat, marţi seară, că toate companiile mari ale statului vor fi auditate, iar cele care au pierderi de ani de zile vor trebui închise sau date în administrare privată, pentru a nu mai rămâne pradă oamenilor care şi-au bă

ANRE elimină dublarea tarifelor pentru energia electrică stocată și reintrodusă în rețea

Ziua Constanta acum 13 ore
Autoritatea Națională de Reglementare în domeniul Energiei (ANRE) anunță aprobarea Ordinului privind Normele metodologice pentru exceptarea de la plata tarifelor reglementate aplicate energiei electrice stocate și ulterior reintrodusă în rețea. Auto

Cine transmite la TV meciul FCSB - Inter Club D'Escaldes, în primul tur preliminar din Champions League

Gazeta Sporturilor acum 12 ore
, prima manșă din turul 1 preliminar Champions League, are loc miercuri, 9 iulie, de la ora 20:30. Meciul va fi liveTEXT pe GSP.ro și transmis în direct pe Antena 1. . FCSB Inter D'Escaldes

Ilie Bolojan: Aveam un pas, doi până la degradarea ratingului şi la o formă de incapacitate de plată

Ziarul Financiar acum 10 ore
Premierul Ilie Bolojan susţine că România era la un pas, doi de degradarea ratingului de ţară şi ajungerea într-o formă de incapacitate de plată. Premierul Ilie Bolojan susţine, marţi seara, la Digi24, că măsurile anunţate de Guvern „vor însemna o p

Vremea

București
acum

22°
mie.

16°/33°
joi

14°/28°
vin.

17°/29°
sâm.

18°/31°
Iasi
acum

21°
mie.

20°/28°
joi

16°/22°
vin.

13°/24°
sâm.

14°/28°
Constanta
acum

22°
mie.

21°/30°
joi

16°/29°
vin.

18°/24°
sâm.

20°/26°
Cluj-Napoca
acum

18°
mie.

13°/22°
joi

12°/15°
vin.

11°/20°
sâm.

11°/24°
Timisoara
acum

16°
mie.

13°/18°
joi

14°/24°
vin.

14°/25°
sâm.

13°/28°