Se află în buricul oraşului, are 19 etaje, 75 de metri înălţime şi este a cincea clădire, ca dimensiune, din Bucureşti. În plus, e şi cea mai controversată construcţie din lume. Deşi este gata de aproape doi ani, nimeni nu i-a călcat pragul până acum. În plus, scandalul dintre dezvoltatorul proiectului şi vecini, Catedrala Catolică Sf. Iosif, durează de 6 ani! Reporterii Click! au intrat primii în Cathedral Plaza.
Cine nu ar vrea să aibă biroul la fix cinci minute de staţia de metrou sau să ia autobuzul chiar din faţa clădirii unde lucrează? Ei bine, în Bucureşti, pe strada General Berthelot, există un astfel de zgârie nori, perfect pentru orice angajat: Chatedral Plaza.
Reporterii Click! au vizitat, în premieră, clădirea de clasa A în care s-au investit circa 60 de milioane de euro şi care este ameninţată cu demolarea! De la recepţie şi până la utimul etaj, 19, totul este făcut cu bun gust şi din materiale de cea mai bună calitate. Toate treptele sunt din sticlă, iar obiectele sanitare de la băi sunt cumpărate de la producătorii de lux. Etajele sunt spaţioase, astfel că pe fiecare pot fi amenajate 80 de birouri. Terasa este însă punctul forte.
Spaţiul de recepţie este decorată numai în nuanţe de alb, inclusiv candelabrele
Băile sunt utilate cu obiecte sanitare de lux
De la etajul 19 priveliştea este incredibilă. De oriunde te-ai uita vezi cele mai importante clădiri din Bucureşti: Casa Poporului, Sala Palatului, Televiziunea Română, Intercontinental, Casa Presei şi chiar Pasajul Basarab şi Lacul Morii. Şi asta nu este tot. La subsol e construită o parcare tip klaus pe patru niveluri cu 200 de locuri, singura de acest gen gândită într-o clădire de birouri. Este vorba despre o parcare cu lift. Două maşini parchează în acelaşi loc, una deasupra şi cealaltă dedesubt, iar liftul le mută pe verticală. Deşi,