Lacrimi de dezamăgire pentru o mare parte dintre candidaţii la bacalaureatul 2012, din sesiunea de toamnă. Ieri s-au afişat rezultatele la examen, iar rata de promovabilitate pe ţară a fost una foarte scăzută, de 24,27%, cu mult sub cea din sesiunea din vară, de 44,41%. Lacrimi de dezamăgire pentru o mare parte dintre candidaţii la bacalaureatul 2012, din sesiunea de toamnă. Ieri s-au afişat rezultatele la examen, iar rata de promovabilitate pe ţară a fost una foarte scăzută, de 24,27%, cu mult sub cea din sesiunea din vară, de 44,41%.
Nici cei care au trecut examenul de maturitate nu au strălucit. Datele Ministerului Educaţiei arată că majoritatea notelor a fost între 6 şi 7.
Cele mai bune rezultate le-au avut elevii din judeţele Giurgiu şi Gorj, unde ratele de promovabilitate au fost de 50,28%, respectiv 38,86%, în timp ce în judeţul Ialomiţa doar 9,23% dintre candidaţi au luat bacalaureatul.
Unul dintre judeţele cu cele mai slabe performanţe a fost Argeş, unde rata promovabilităţii a fost de doar 18,8%. Cu greu puteai găsi ieri, în curţile liceelor, elevi fericiţi. Unul dintre aceştia era Diana Chiţu (18 ani), care se gândea deja la facultate. “Am scăpat, am luat cu 6,26! Cred că mulţi colegi de-ai mei nu au învăţat. Oricum, acum a fost mult mai greu decât în vară”, ne-a spus fata. Ionuţ Raicu (19 ani) s-a numărat însă printre cei foarte mulţi ghinionişti din Piteşti. Cei care nu luat examenul au putut ieri să depună contestaţii, care vor fi soluţionate mâine şi poimâine, rezultatele urmând să fie afişate pe 5 septembrie.
Solista de muzică populară Cornelia Catanga e în culmea fericirii că, la a doua încercare, fiul ei, Alexandru, a luat bacalaureatul: “Uraaaaa! Fiul meu a trecut examenele, cu media 6,10. Toată vara l-am pus cu burta pe carte, nu l-am dus nici în vacanţă la Paris!”, ne-a declarat ea. Şi Margherita, fiica lui Ioniţă şi a V