Licitaţia de spectru unde se vând toate frecvenţele radio din benzile de 800, 900, 1.800 şi 2.600 MHz din ţara noastră a demarat ieri cu rundele primare. Cătălin Marinescu, preşedintele ANCOM: "După încheierea primei zile a licitaţiei de spectru, este necesară continuarea organizării de runde primare. În prima zi s-au desfăşurat două runde primare. Având în vedere că cererea depăşeşte oferta în cel puţin una dintre categorii, ANCOM va organiza mâine (n.r. astăzi) o nouă serie de runde primare.
La licitaţia de spectru s-au înscris cinci companii din domeniul telecom.
ANCOM precizează că rundele primare se vor încheia după ce cererea de blocuri de frecvenţe nu mai depăşeşte numărul de blocuri disponibile, pentru toate categoriile: "După rundele primare, licitaţia poate continua prin organizarea unor runde suplimentare dacă, în urma rundelor primare, rămân blocuri de frecvenţe nealocate şi se va încheia cu runda de alocare în care operatorii pot licita pentru locul dorit în bandă".
Această licitaţie reprezintă o premieră pentru ţara noastră şi are loc în acest an ca urmare a expirării mai multor licenţe deţinute de operatorii de telefonie mobilă prezenţi pe piaţa locală. ANCOM va licita toate frecvenţele radio din benzile de 800, 900, 1.800 şi 2.600 MHz pentru furnizarea de servicii de comunicaţii mobile - voce şi date - pe o perioadă de 15 ani.
"Orange România", "Vodafone România", "Cosmote Romanian Mobile Telecommunications", "RCS&RDS" şi "2K Telecom" sunt operatorii care au depus luna trecută ofertele pentru cea mai mare licitaţie din ţara noastră, care ar putea aduce peste 700 de milioane de euro la bugetul statului român.
Deşi preşedintele ANCOM, Cătălin Marinescu, a purtat diferite discuţii cu jucători telecom de pe pieţele externe, la licitaţia propriu-zisă din această toamnă nu şi-a depus candidatura niciun operator extern. @N_P