Mesajul a fost trimis. Multumesc!

ULTIMA ORĂ : Mesajul ISJ, de inceput de an scolar

Publicat in Monitorul de Vrancea, sâmbătă 15 septembrie 2012 ·

Dragi elevi si parinti,

Stimati profesori

Anul cunoaste cateva repere importante pentru fiecare dintre noi. Unul dintre acestea este inceperea anului scolar, cand dupa o vacanta binemeritata revenim la activitatile pe care le vom desfasura in lacasul de invatatura si cultura care este scoala.

In scoala, dragi elevi, aflati lucruri noi, va largiti orizontul, dobanditi noi deprinderi, invatati sa invatati, sa descoperiti lumea din jurul nostru, dar si sa priviti in voi insiva, pentru a descoperi ce vreti de la viata, si cum anume sa dobanditi lucrurile dorite.

Este necesar, dragii mei, sa intelegeti un adevar cunoscut si anume ca trebuie sa invatati nu atat pentru scoala, cat pentru viata. Noi profesorii va suntem alaturi, calauze si prieteni mai mari la care puteti apela de cate ori aveti nevoie.

Noi dorim sa va sadim in suflete increderea si respectul pentru valorile umane fundamentale si iubirea, binele si adevarul, speranta, munca, increderea, responsabilitatea.

Nu ma indoiesc ca toti veti face lucrul acesta. In scolile din judetul nostru au invatat si multi dintre parintii vostri si aceasta este, in unele familii, o traditie pe care vrem sa o ducem mai departe.

Dragi parinti, va asiguram ca vom face tot ceea ce ne sta in putinta pentru a raspunde exigentelor pe care le aveti si chiar daca timpul dumneavoastra inseamna indeplinirea obligatiilor de serviciu, va rugam sa ne fiti alaturi in demersul nostru comun de a-i educa si forma pe copiii dumneavoastra – elevii nostri.

Stimati colegi din toate scolile judetului va asigur de respectul si sprijinul nostru, al Inspectoratului Scolar Judetean. Va doresc sanatate si putere de munca in activitatea frumoasa si plina de responsabilitate pe care o desfasurati in educarea tinerii generatii.

Tuturor celor implicati in viata scolii le doresc

Articolul in Monitorul de Vrancea >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Tanczos Barna: „Nicușor Dan a insistat să nu creștem TVA-ul/ Din diverse motive, variantele alternative nu au fost acceptate”

HotNews acum 5 ore
Vicepremierul Tanczos Barna, fost ministru al Finanţelor Publice, afirmă că preşedintele Nicuşor Dan a insistat ca taxa pe valoarea adăugată (TVA) să nu fie majorată, aşa cum a promis în campania electorală, însă, deşi în discuţiile avute în cadrul

Klaus Iohannis, Marcel Ciolacu și Nicolae Ciucă au fost avertizați din august 2024 că România riscă să intre în incapacitate de plată din cauza deficitului / Documente „strict confidențiale” publicate de Europa Liberă

HotNews acum 9 ore
Cei trei foști oficiali de la vârful statului român au primit între august și decembrie 2024 mai multe informări cu privire la riscul iminent ca România să încheie anul cu un deficit bugetar mult mai mare decât cel asumat la începutul anului, relate

Premierul Ilie Bolojan - „România este singura țară din lume în care judecătorii se pensionează la 48 de ani, cu o pensie medie de 5.000 euro”

Ziua Constanta acum 6 ore
Premierul Ilie Bolojan a declarat vineri că România este singura țară din lume în care judecătorii se pensionează la 48 de ani, cu o pensie medie de 5.000 euro, ''care este cam de nouă ori mai mare decât pensia medie din România, în condițiile în ca

Pachetul fiscal își arată primele efecte, anunță Ministerul Finanțelor. Costurile de împrumut ale statului scad

HotNews acum 10 ore
Primele efecte ale pachetului fiscal propus de guvernul Bolojan se văd pe pieţele financiare, costurile de împrumut pentru România fiind în scădere, conform unei postări pe pagina de Facebook a Ministerului de Finanţe, informează Agerpres. „Primele

Video Mihai Leu, condus pe ultimul drum la Hunedoara. Orașul și-a plâns fostul mare campion

Adevarul acum 12 ore
A fost zi de doliu, vineri, 4 iulie 2025, la Hunedoara, în memoria fostului mare sportiv Mihai Leu (1969–2025), stins din viață la 56 de ani. Aproape 2.000 de oameni au venit la slujba de înmormântare a fostului campion.

Guvernul a adoptat proiectul Legii Austerității. Ce prevede documentul?

Ziua Constanta acum 8 ore
Astăzi, 4 iulie 2025, în ședința de guvern, Executivul a aprobat proiectul Legii Austerității pentru începerea procedurii de angajare a răspunderii Guvernului în faţa Camerei Deputaţilor şi a Senatului. Potrivit unui comunicat al Guvernului, Proiect

Ilie Bolojan: „PENSIILE SPECIALE vor fi ATACATE în pachetul doi, sau trei”

Gandul acum 5 ore
Premierul Ilie Bolojan a declarat vineri că România este singura țară din lume în care judecătorii se pensionează la 48 de ani, cu o pensie medie de 5.000 euro, ”care este cam de nouă ori mai mare decât pensia medie din România, în condițiile în car

Alertă de călătorie în Serbia! Ample acțiuni de protest

Ziua Constanta acum 6 ore
Atenționare de călătorie în Republica Serbia - Ample manifestări de protest Ministerul Afacerilor Externe (MAE) informează cetățenii români care se află, tranzitează ori intenționează să călătorească spre sau dinspre Republica Serbia că, începând de

Un profesor a fost arestat preventiv, după ce a agresat sexual două eleve. Abuzurile au avut loc în timpul orelor de meditații

Adevarul acum 9 ore
Un bărbat de 63 de ani, din Cluj-Napoca, profesor de matematică, a fost arestat preventiv pentru agresiune sexuală. El este acuzat că a abuzat două eleve de 14 și 15 ani în timpul orelor de meditații.

Nivelul scăzut al apei pe Dunăre perturbă transportul maritim din Ungaria / A fost cea mai secetoasă lună iunie din 1901 / Este posibil ca tarifele să crească, navele fiind nevoite să-şi reducă încărcătura

G4Media acum 7 ore
Dimensiune text Dimensiune text Mică Normală Mare Nivelurile neobişnuit de scăzute ale apei pe Dunăre în Ungaria afectează transportul maritim, agricultura şi ecosistemele locale de-a lungul celui de-al doilea fluviu ca lungime din Europa, care este

Vremea

București
acum

22°
sâm.

21°/34°
dum.

21°/37°
lun.

23°/39°
mar.

22°/38°
Iasi
acum

20°
sâm.

18°/28°
dum.

18°/34°
lun.

19°/38°
mar.

18°/38°
Constanta
acum

21°
sâm.

21°/31°
dum.

21°/27°
lun.

22°/27°
mar.

22°/27°
Cluj-Napoca
acum

21°
sâm.

18°/32°
dum.

17°/34°
lun.

19°/36°
mar.

18°/36°
Timisoara
acum

20°
sâm.

17°/34°
dum.

20°/39°
lun.

20°/39°
mar.

21°/37°