Premierul Victor Ponta s-a repezit, luni dimineaţă, să declare licitaţia Oltchim drept un eşec, invocând faptul că Dan Diaconescu n-ar avea banii.
Bursa: Oltchim, un vâjhaţ pentru Dan Diaconescu ”Premierul Victor Ponta s-a repezit, ieri dimineaţă, să declare licitaţia Oltchim drept un eşec, invocând faptul că Dan Diaconescu n-ar avea banii, deşi jurnalistul are la dispoziţie zece zile să semneze contractul şi să plătească pachetul majoritar de acţiuni deţinut de stat la combinatul vâlcean”
România liberă: Guvernul recunoaşte oficial eşecul Oltchim. Ponta: Privatizarea se reia la anul “Privatizarea Oltchim a eşuat la doar trei zile după ce Dan Diaconescu a fost declarat câştigătorul licitaţiei organizate de Ministerul Economiei”
Curentul: Paguba Oltchim în perioada guvernărilor PSD-PNL (Năstase, Tăriceanu): 204 milioane de euro ”Tot soiul de analiști de serviciu, politicieni și băgători se seamă încearcă să acrediteze ideea că „perla industriei românești”, Oltchimul, a fost băgat în groapa ineficienței economice de guvernarea PDL, după ce a prosperat ani buni de zile în vremea guvernărilor PSD și PNL”
Gândul: Diaconescu nu a semnat contractul de privatizare. Ponta: “Nu are niciun ban. Căutăm un alt investitor” ”Dan Diaconescu nu a semnat astăzi contractul de privatizare a Oltchim, susţinând că lipsesc anexe din document. El a precizat că avocaţii săi vor rămâne la Ministerul Economiei pentru a analiza documentele”
Adevărul: Urmaşul Regelui Mihai se stabileşte în România ”Principele Nicolae, fiul Principesei Elena (cea de-a doua fiică a Regelui Mihai), urmează să se stabilească mâine în România, conform unor surse apropiate Casei Regale”
EvZ: Ion Cristoiu către Mihai Gâdea: “De ce m-am sucit? De-al dracului!” ”Despre emisiunea lui Mihai Gâdea, difuzată duminică seara de Antena 3 și care a avut ca unic scop denigrarea lui Ion Cristoriu