Mesajul a fost trimis. Multumesc!

'Nilă' renaşte în Cupă, Steaua se califică în nouă oameni: Steaua - Mureş 3-1

Publicat in Pro Sport, vineri 28 septembrie 2012 ·

Steaua s-a chinuit în prima repriză cu FCM Târgu Mureş, dar a reuşit să se califice în optimile Cupei, scor 3-1

Chiar şi fără "greii" Rusescu, Chiricheş, Bourceanu, Pintilii, Tănase şi Chipciu, Steaua nu a întâmpinat prea mari probleme în faţa lui FCM. Apropo, imagine antologică aseară în Ghencea. Becali a urmărit partida din lojă, fiind încadrat de Dodel şi de Chipciu, adică jucătorii preferaţi ai patronului. Şi toţi trei s-au spart de râs când Mihai Costea l-a "executat" cu o "scăriţă" pe Abraham (13) în urma unui penalty obţinut de Prepeliţă. Becali arăta tribunei semnul inimii, ironizându-l pe Nilă de când era cu "Cruduţa". Asta în timp ce ceilalţi doi colegi ai lui Costea râdeau de gluma patronului.

Meciul a avut un prim sfert de oră cu o desfăşurare logică, dar în totală antiteză cu ultimele 15 minute ale reprizei. Vinovat? Florin Gardoş, care după două faulturi de "galben" a fost trimis la cabine (31). Şi parcă odată cu el s-a evaporat şi spiritul ofensiv al liderilor. Aroape incredibil, dar minute bune, roş-albaştrii nu au mai ieşit din jumătatea lor, condiţii în care egalarea a venit logic, prin Dâlbea (40).

Poate că pentru Steaua, Cupa nu este un obiectiv prea important în acest sezon, dar antrenorul Reghecampf nu a suportat ideea că o echipă mediocră din liga a doua pune probleme pe Ghencea. L-a scos de la "naftalină" pe Nikolic, iar muntenegreanul nu a dezamăgit, marcând imediat după o pasă perfectă a aceluiaşi Costea (48). Apoi, "Nilă" a vrut parcă să ofere o nouă dovadă că nu şi-a spus ultimul cuvânt la Steaua şi a finalizat pentru 3-1 (50). Finalul de meci i-a adus totuşi şi o veste proastă lui Reghecampf, Szukala a suferit o accidentare în minutul 77, entorsă la genunchi, iar din acel moment roş-albaştrii au jucat cu doi oameni în minus pentru că Reghe epuizase toate schimbările.

Control strict al g

Articolul in Pro Sport >>

Citeste si top 10 stiri de azi

SuperLiga: Dinamo, doar remiză cu FC Botoșani. Un gol al „câinilor” a fost anulat

HotNews acum 2 ore
Dinamo Bucureești și FC Botoșani au terminat la egalitate, scor 0-0, meciul disputat luni, pe stadionul „Arcul de Triumf”, în etapa a doua din SuperLiga. Dinamo – FC Botoșani 0-0 Toate ocaziile din prima repriză le-au aparținut „câiniilor”: Musi (‘5

Emisiunile zilei marţi, 22 iulie 2025

Ziarul Financiar acum o ora
Pentru alte știri, analize, articole și informații din business în timp real urmărește Ziarul Financiar pe WhatsApp Channels

Programul SGR-RetuRO se va extinde. Ministrul Mediului a anunțat noile ambalaje care vor intra pe listă

Adevarul acum o ora
Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, a anunțat că analizează extinderea Sistemului de Garanție-Returnare (SGR) și la alte tipuri de ambalaje, precum borcanele sau cartoanele de lapte.

Percheziții pe scară largă în rândul agenției anticorupție din Ucraina. SBU vânează „cârtițe” ale Rusiei

HotNews acum o ora
Serviciile de securitate ucrainene au arestat luni mai mulți oficiali din principala agenție anticorupție a țării și au efectuat zeci de percheziții, într-o acțiune pe care instituția vizată o consideră exagerată și care, potrivit acesteia, i-a bloc

Video A murit actorul Malcolm-Jamal Warner, Theo din „The Cosby Show”. S-a înecat în timp ce se afla în vacanță în Costa Rica

Adevarul acum o ora
Malcolm-Jamal Warner, actorul cunoscut mai ales pentru rolul Theo Huxtable din serialul The Cosby Show, a murit. Warner, care avea 54 de ani, s-a înecat duminică, în timp ce se afla în vacanță în Costa Rica.

Datoria publică a României a depăşit pragul psihologic de 1.000 de miliarde de lei

Ziarul Financiar acum o ora
♦ În doar primele patru luni din an, datoria publică a depăşit pragul psihologic de 1.000 mld. lei. Datoria publică a sărit, în aprilie, de 1.000 mld. lei, potrivit datelor Finanţelor publicate ieri. Nu este de mirare. Deficitul bugetar, care a atin

Nicușor Dan, despre interferențele Rusiei: „NATO, UE şi Marea Britanie confirmă. Statul român trebuie să vină cu noi probe”

HotNews acum 7 ore
Președintele Nicușor Dan a transmis luni un mesaj în care afirmă că NATO, Uniunea Europeană și guvernul britanic au confirmat, prin declarații oficiale, că Rusia a desfășurat acțiuni de dezinformare și manipulare, precum și agresiuni ciberbetice în

Ilie Bolojan: „Cât timp voi fi premierul României, voi căuta nu să creez FALII în COALIȚIE”

Gandul acum 3 ore
Premierul Ilie Bolojan este ferm convins că actuala Colaliție nu este una de conjunctură și va trece testul politic, inclusiv pe pachetul doi posibil asumat. Pe timpul mandatului său, Premierul promite să nu creeze noi falii între PNL și PSD, în spe

Ilie Bolojan spune că doar 35% dintre proiectele programului Anghel Saligny ar urma să continue: „Am cheltuit mai mult decât ne-am angajat”

Adevarul acum 4 ore
Premierul Ilie Bolojan a explicat că doar 35% dintre proiectele pe Anghel Saligny ar urma să continue în acest an. Autoritățile și constructorii au fost anunțați să-și pună lucrările în siguranță.

Ghinion teribil pentru CFR Cluj » Cine e posibila adversară din turul 3: traseu infernal în Europa League

Gazeta Sporturilor acum 10 ore
Dacă trece de Lugano în turul 2 preliminar Europa League, în al treilea tur. Portughezii sunt mari favoriți împotriva bulgarilor.

Vremea

București
acum

25°
mar.

22°/41°
mie.

23°/37°
joi

21°/39°
vin.

23°/42°
Iasi
acum

23°
mar.

21°/37°
mie.

18°/33°
joi

20°/34°
vin.

19°/36°
Constanta
acum

24°
mar.

22°/34°
mie.

23°/26°
joi

24°/28°
vin.

23°/29°
Cluj-Napoca
acum

23°
mar.

20°/31°
mie.

18°/31°
joi

19°/33°
vin.

18°/34°
Timisoara
acum

24°
mar.

17°/33°
mie.

21°/35°
joi

22°/39°
vin.

22°/38°