Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Zeci de vasluieni spitalizaţi, după ce au mâncat o vacă turbată

Publicat in Jurnalul, vineri 28 septembrie 2012 ·

Directia de Sanatate Publica Vaslui a declansat, vineri, o ancheta epidemiologica in localitatea Gherghesti, dupa ce 46 de persoane, printre care si doi copii cu varsta de sub un an, au ajuns la spital in urma consumului de carne de vita de la un animal bolnav de rabie.

Pacientii au primit tratament profilactic impotriva rabiei, opt dintre acestea ramanand internate in Spitalul de Urgenta Barlad din cauza gradului de risc de imbolnavire mai mare. Este vorba despre acele persoane care, pe langa faptul ca au consumat carne, au ajutat si la sacrificarea si transarea carnii de vita.

"La toate cele 46 de persoane care au mancat carne infestata, preparata sub forma de chiftele, carnati sau rasol, s-a administrat vaccinul antirabic. La alte opt persoane, care au venit in contact direct cu vita in momentul sacrificarii, s-a mers si pe seroprofilaxie, gradul de risc de contaminare fiind mult mai mare", a declarat directorul medical al Spitalului de Urgenta Barlad, Gabriela Danis.

Potrivit sursei citate, pe langa persoane adulte, au existat si 14 copii care au mancat carne infestata cu rabie, cel mai mic dintre ei avand doar cinci luni.

In total, tratamentul antirabic la cele 46 de persoane, care va presupune o schema de cinci vaccinari pe parcursului unei luni calendaristice, va costa spitalul barladean peste 20.000 de lei.

Directia de Sanatate Publica Vaslui a declansat o ancheta epidemiologica in localitatea Gherghesti, in cadrul careia vor fi monitorizate, timp de o luna, toate cele 46 de persoane pentru ca acestea sa vina la spital pentru administrarea celorlalte patru doze de vaccin din tratamentul profilactic impotriva rabiei.

Carnea de vita consumata de cele 46 de persoane provine de la o vita sacrificata, in urma cu trei zile, intr-o gospodarie particulara, carnea fiind vanduta ulterior de proprietarul animalului catre 13 familii din

Articolul in Jurnalul >>

Citeste si top 10 stiri de azi

De ce a fost respinsă candidatura Dianei Șoșoacă la alegerile prezidențiale. BEC a publicat motivarea

Libertatea acum o ora
Biroul Electoral Central a transmis sâmbătă, 15 martie, un document de patru pagini în care explică motivele pentru care i-a invalidat candidatura la prezidențiale Dianei Șoșoacă.

Șeful Telegram, Pavel Durov, a plecat din Franța pentru „câteva săptămâni” în Dubai

HotNews acum 16 minute
Fondatorul Telegram, Pavel Durov, vizat de o anchetă la Paris pentru complicitate la activități infracționale, a părăsit Franța sâmbătă cu permisiunea autorităților, a aflat AFP din trei surse apropiate cazului, relatează Agerpres. În urmă cu câteva

Peste 200 de persoane, la mitingul ”EuRo Manifest” de la Iaşi

News.ro acum 2 ore
Peste 200 de persoane au participat, sâmbătă seară, la mitingul ”EuRo Manifest” din Piaţa Unirii din Iaşi.

Jandarmii au găsit obiecte şi substanţe interzise la suporterii echipei Steaua, la intrarea în Bucureşti. Zeci de fani au ajuns la secţia de poliţie

News.ro acum 2 ore
Jandarmeria Capitalei anunţă că, în contextul meciului din Liga a II-a între echipele AFC Câmpulung Muscel şi Steaua Bucureşti, de la Câmpulung, s-au luat măsuri în privinţa a zeci de suporteri ai Stelei la care s-au găsit obiecte şi substanţe inter

Macron dezvăluie planul pentru o forță de menținere a păcii în Ucraina, cu „mii de soldați”, fără permisiunea Rusiei

HotNews acum 42 minute
Președintele francez, Emmanuel Macron, preconizează că o ipotetică forță de menținere a păcii în Ucraina ar fi formată din „câteva mii de oameni pentru fiecare țară” și nu ar avea nevoie de aprobarea Rusiei, transmite EFE, citată de Agerpres. Într-u

UPDATE - Mesaj RO-Alert transmis în Bucureşti, după ce un băiat de 14 ani a plecat de acasă, vineri/ Adolescentul a fost găsit

News.ro acum 49 minute
Autorităţile din Bucureşti au transmis, sâmbătă după-amiază, un mesaj RO-Alert prin care solicită sprijinul populaţiei pentru găsirea unui adolescent de 14 ani care vineri a plecat de acasă. Băiatul a fost găsit.

Superliga: Farul a remizat cu Poli Iaşi, scor 0-0, în prima etapă a play-out-ului

News.ro acum 2 ore
Formaţia Farul Constanţa a terminat la egalitate, sâmbătă, pe teren propriu, scor 0-0, cu echipa Poli Iaşi, în prima etapă a play-out-ului Superligii. Farul: Buzbuchi – Sîrbu (Gustavo ’60), Larie, Bălaşa (Baptista ’80), Cr. Ganea – Vînă, Dican (N. P

Incendiu într-o cameră aflată la etajul 6 al unui cămin studenţesc din Cluj-Napoca/ Aproximativ 200 de persoane au ieşit din clădire

News.ro acum 4 ore
Un incendiu a izbucnit, sâmbătă după-amiază, într-o cameră aflată la etajul 6 al unui cămin studenţesc din Cluj-Napoca, pompierii intervenind cu trei autospeciale şi reuşind să stingă focul. Aproximativ 200 de persoane au ieşit din clădire, fără a a

Ilie Bolojan, după summitul convocat de Starmer: România continuă sprijinul pentru Ucraina

Libertatea acum 6 ore
Preşedintele interimar al României, Ilie Bolojan, a participat sâmbătă la un summit virtual convocat de premierul britanic Keir Starmer, unde a subliniat angajamentul României de a continua sprijinul pentru Ucraina.

Viktor Orban promite măsuri drastice împotriva presei şi ONG-urilor într-un discurs presărat cu teorii ale conspiraţiei: “Urmează curăţenia de Paşte. Insectele au iernat / Vom elimina întreaga armată din umbră”

News.ro acum 4 ore
Premierul populist al Ungariei, Viktor Orban, a promis sâmbătă că îşi va elibera ţara de cei despre care susţine că lucrează pentru interesele puterilor străine, afirmând că guvernul său de dreapta va elimina o „armată din umbră” globală care serveş

Vremea

București
acum

14°
sâm.

14°/25°
dum.

12°/18°
lun.

4°/12°
mar.

1°/7°
Iasi
acum

sâm.

6°/24°
dum.

5°/9°
lun.

1°/8°
mar.

-1°/5°
Constanta
acum

16°
sâm.

12°/21°
dum.

9°/16°
lun.

5°/10°
mar.

2°/6°
Cluj-Napoca
acum

12°
sâm.

10°/22°
dum.

4°/11°
lun.

-1°/6°
mar.

-3°/2°
Timisoara
acum

11°
sâm.

11°/20°
dum.

6°/11°
lun.

1°/8°
mar.

-1°/6°