Mihai Gherman (23 de ani), alias „Porcu”, din comuna Şcheia, individul care a înjunghiat grav doi tineri în restaurantul Vama Veche, căuta etnobotanice la masa victimelor, susţin surse din rândul anchetatorilor.
Reţinut pentru 24 de ore, Gherman a fost arestat preventiv ieri după-amiază pentru tentativă la omor deosebit de grav.
De la ce a pornit tot scandalul
Potrivit anchetatorilor, scandalul din noaptea de sâmbătă spre duminică, de la restaurantul Vama Veche, a fost provocat chiar de către Gherman, care, în stare avansată de ebrietate, s-a dus la masa victimelor şi le-a cerut să-i vândă etnobotanice.
Cezar Huţanu (24 de ani) şi Andrei Gheaţă (23 de ani), cei doi tineri înjunghiaţi, ambii fără ocupaţie, erau la o masă de la etajul restaurantului, împreună cu un prieten de-al lor. I-au spus lui Gherman că e o confuzie şi atunci a izbucnit tot scandalul.
„Porcu” s-a dezbrăcat la bustul gol şi a început să-i ameninţe pe cei trei tineri. Apoi, a început să arunce înspre masa acestora cu sticle şi veselă.
Scandalul s-a mutat la parterul localului, când victimele şi amicul acestora au coborât, iar unul dintre ei l-a lovit cu un scaun pe Dumitru Elvis Rostaş (23 de ani), un tânăr care se afla împreună cu Mihai Gherman. „Porcu” a ieşit afară din local şi a cerut ajutorul unui alt tânăr care se afla într-un autoturism taxi, însă acesta din urmă a refuzat să se implice în scandal.
Dornic de răzbunare şi cu mintea îmbibată de alcool, Gherman a intrat înapoi în restaurant, a scos un briceag şi i-a înjunghiat în zona abdominală pe cei doi tineri.
Potrivit imaginilor surprinse de camerele de luat vederi ale localului, deşi răniţi, cei doi tineri înjunghiaţi au ripostat şi l-au „şifonat” pe atacatorul lor, după care au chemat ambulanţa.
Agresorul nu îşi mai aminteşte nimic
Cezar Huţanu şi Andrei Gheaţă au fost